Samo najviši standardi korporativnog upravljanja mogu unaprijediti poslovanje neke kompanije na održiv i odgovoran način što danas predstavlja imperativ uspjeha. Dobro upravljanje podrazumijeva strateško planiranje, odgovorno donošenje odluka i fokus na održivost što omogućava kompaniji da efikasno odgovori na izazove kao što su klimatske promjene, tehnološki razvoj i društveni pritisci.
Koliko je sve to važno vidljivo je na primjeru Hrvatskog Telekoma (HT) čiju okosnicu upravljanja čini primjena najviših poslovnih standarda i praksi korporativnog upravljanja počevši od sastava vodstva, načina odlučivanja i izvještavanja, pa do korporativne društvene odgovornosti i nefinancijskog izvještavanja, stvarajući pritom vrijednost, ne samo za kompaniju već i za sve njene dionike.
Njihova posvećenost visokim standardima upravljanja prepoznata je i na globalnoj razini. Ethisphere, globalni autoritet u definiranju i promociji standarda etičkog poslovanja, proglasio je HT jednom od Najetičnijih svjetskih kompanija® za 2024. godinu, čime je HT jedina hrvatska kompanija uvrštena u ovo društvo.
Đuranović: Rodna ravnopravnost je dio naše korporativne kulture i čini nas uspješnijom kompanijom.
Brojna priznanja
Na nacionalnoj razini, HT je četvrtu godinu zaredom osvojio nagradu Hrvatski indeks održivosti (HRIO), koja vrednuje kompanije koje nadilaze zakonske obveze integrirajući načela održivog razvoja u svoje poslovne procese. HT je prepoznat po napretku i rezultatima u područjima korporativnog upravljanja, odnosa sa zajednicom, zaštite okoliša te ljudskih i dječjih prava. Uz to, HANFA redovito ističe HT kao primjer dobre prakse u korporativnom upravljanju, a kompanija je upravo dobila i nagradu za najveći napredak u tom području.
Rezultati HT-a potvrđeni su i nagradama Zagrebačke burze, gdje je više puta osvajao priznanje za Dionicu godine, a sedam puta i za Dionicu s najvećim prometom te čak 11 puta za najbolje odnose s investitorima. HT je ujedno i jedna od najlikvidnijih dionica na burzi, što svjedoči njegovoj stabilnosti zbog čega uživa povjerenje više od 150 tisuća dioničara.
U posljednjih pet godina uložili su više od 1,3 milijarde eura u digitalizaciju Hrvatske, što je daleko najveće ulaganje privatnog sektora u tom području. To naglašava HT-ovu ulogu u razvoju ključne infrastrukture za digitalizaciju, koja je važna u poticanju gospodarskog rasta i društvenog napretka.
Ulaganja u ESG su među najbrže rastućom klasom imovine na svijetu, što održivost čini jednom od ključnih mjerila uspjeha. HT-ov pristup održivosti temelji se na tri ključna područja djelovanja: klimatskim promjenama, resursnoj učinkovitost te digitalnoj uključivosti.
“Kao društveno odgovornoj kompaniji održivost je integralni dio našeg razvoja te sustavno provodimo sve tri dimenzije ESG-a u svom poslovanju i kod donošenja strateških odluka. Predani smo smanjenju negativnog učinka našeg poslovanja na okoliš, te stvaranju modernog digitalnog društva i smanjenju digitalnog jaza. Izgradnjom krucijalne ICT infrastrukture omogućujemo cijelom ekosustavu da posluje i živi održivije. To smatramo svojim ključnim doprinosom u izgradnji održive budućnosti za sve”, kažu iz HT-a.
Rodna ravnopravnost
Pored toga, HT prednjači i u promicanju rodne ravnopravnosti pa već godinama, oko 40 posto ključnih rukovodećih pozicija drže žene.
“Poražavajuće je da u 21. stoljeću još govorimo o kvotama i što se moralo pribjegavati Direktivi da dođe do rodne ravnopravnosti. Međutim, dokle god mi i dalje govorimo i bavimo se kvotama od 33 i 40 posto, ova tema je itekako aktualna. Regulatorni okvir je, bez daljnjeg, bitan, ali ključna je i motivacija samih organizacija da budu dijelom pozitivne promjene, ne samo radi kompanija već radi društva”, zaključio je Siniša Đuranović, član Uprave za korporativne poslove Hrvatskog Telekoma.
* Sadržaj omogućio HT