Kooperacija u modi: Osigurani otkup, cijena i – dodana vrijednost

Autor: Miroslav Kuskunović , 30. rujan 2024. u 07:00
Martina Dalić, predsjednica Uprave Podravke i Ivan Ostojić, član Uprave zadužen za poljoprivredu s kooperantima u Varaždinu - pohvaljena je važna dostupnost Podravkinih stručnjaka, jer većini je to tek prva ili druga sezona u proizvodnji/PD

Podravka širi mrežu kooperanata diljem Hrvatske, ali i optimizam među poljoprivrednicima.

Samo dva mjeseca nakon otvorenja novog pogona za preradu rajčice, koprivnička prehrambena industrija Podravka predstavila je, na tradicionalnom susretu sa svojim kooperantima sjajne ovosezonske rezultate proizvodnje ove povrtne kulture, a tijekom susreta je nagradila kooperante s najvišim prinosima.

Podravka je u Tvornici voća i povrća u Varaždinu ugostila stotinjak kooperanata, točnije, proizvođača voća i povrća. Događaj koji je inicijalno predstavljen prošle godine, ovog je puta održan u Tvornici voća i povrća u Varaždinu, gdje i odlaze sve proizvedene voćne i povrtne kulture te postaju prepoznatljivi Podravkini proizvodi.

Više od 700 hektara
Rajčica i njezina proizvodnja, koja u Podravci ove godine bilježi iznimne rezultate, nije samo dio uspješne prehrambene priče koja daje perspektivu hrvatskoj poljoprivredi, već utječe i na demografske prilike čak i izvan granica Hrvatske, i to zahvaljujući ogromnim i hrabrim iskoracima koje radi uprava koprivničkog poduzeća. Tako bi se, ukratko, moglo sažeti ono što su isticali kooperanti Podravke tijekom susreta sa čelnicima poduzeća.

Martina Dalić, predsjednica Uprave Podravke, u pozdravnom je govoru istaknula stratešku važnost poljoprivrede, kako za Podravku, tako i za širu zajednicu. Najavila je i dodatno unapređenje suradnje s poljoprivrednim proizvođačima i rekla da će Podravka i u sljedećim godinama svima njima uvijek biti snažan oslonac.

“Ove se godine za Podravkine potrebe, samo što se povrća tiče, diljem Hrvatske obrađivalo više od 700 hektara poljoprivredne površine. Pritom je bilo angažirano oko 250 proizvođača i udruga i željela bih izraziti zadovoljstvo jer mislim da smo ove godine napravili značajan iskorak, posebice u podizanju kvalitete suradnje s kooperantima.

Prošle smo godine još stjecali iskustvo koje smo sada pretočili u odlične rezultate. U godinama koje dolaze najveći će izazov biti vremenske prilike, no odlučni smo da u svladavanju tih izazova radimo zajedno i nastavimo, kao i do sada, dijeliti stručno znanje i svo stečeno iskustvo”, rekla je Martina Dalić, predsjednica Uprave Podravke.

Ivan Ostojić, član Uprave zadužen za poljoprivredu, osvrnuo se na ovogodišnju sezonu. Govorio je o Podravkinim planovima i ostvarenjima. Podsjetio je da je u Tvornicu za preradu rajčica u Varaždinu uloženo oko 12 milijuna eura. Preradbeni kapacitet tvornice je 42 tisuće tona na godinu, od čega se planira dobiti 6000 tona koncentrata rajčice. Time bi Podravka za sve svoje proizvode kojima je rajčica ključna, dobila sirovinu iz vlastite proizvodnje, tj. iz rajčica proizvedenih u Hrvatskoj.

Rajčice je lani u Hrvatskoj proizvedeno 26 tisuća tona od čega je Podravka proizvela 15 tisuća tona, a ove godine uspjela je udvostručiti proizvodnju na 30 tisuća tona. U 2025. planira povećanje proizvodnje, površine pod rajčicom na 520 hektara, kao i broja kooperanata, kako bi dosegla proizvodnju od željenih 40 tisuća tona.

“Ključni cilj zbog kojeg smo se odlučili na gradnju novog pogona u Varaždinu bio je imati sve ključne Podravkine proizvode na bazi rajčice isključivo iz domaće proizvodnje. Sva rajčica koja dolazi u naš novi pogon proizvedena je u Hrvatskoj.

Proizvodnju smo organizirali na području cijele Hrvatske i tako napravili diverzifikaciju koja će nam u budućnosti proizvodnju još i dodatno stabilizirati. U tom procesu bili smo fokusirani na snažnu podršku našim kooperantima jer mnogima je ovo bila prva sezona proizvodnje rajčice. Sljedeće sezone planiramo biti još bolji i potpuno popuniti kapacitete našeg novog pogona”, Ostojić.

Naglasak je tijekom cijelog susreta bio na proizvodnji rajčice. Znatno je povećan broj kooperanata, a mnogi od njih rajčicu su krenuli proizvoditi ove godine. Podravka je tako postala samodostatna u proizvodnji ove povrtne kulture, što znači da sva rajčica koja se koristi u proizvodnji Podravkinih proizvoda poput pasate dolazi isključivo iz hrvatskih polja.

Također, Podravkini kooperanti od ove se godine nalaze po cijeloj Hrvatskoj. Nastavljena je dobro uhodana suradnja s istarskim poljoprivrednicima, pokrenuta je suradnja s proizvođačima u Slavoniji, a dodatno je osnažena i s onima u sjeverozapadnoj Hrvatskoj.

U sklopu programa, prisutni su mogli čuti i prigodnu panel raspravu četvero poljoprivrednih proizvođača – Doroteje Santo iz Đurđevca, Perice Oroza iz Požege, Pere Pusića iz Preloga i Mirka Boškovića iz Cerne kod Vinkovaca. Pričali su o vlastitim ovosezonskim iskustvima u proizvodnji rajčice, suradnji s Podravkom, ali i izazovima s kojima se suočavaju.

Izrazili su zadovoljstvo suradnjom te poručili da je model u kojemu velika kompanija podržava male proizvođače, smjer kojim hrvatska poljoprivreda treba ići. Otkup i cijena su osigurani, a prerađivački kapaciteti daju dodatnu vrijednost njihovim proizvodima, naglašeno je na panel raspravi sa novim proizvođačima rajčice.

Brinu klimatske promjene
Kooperanti su pohvalili i dostupnost Podravkinih stručnjaka, što je većini važno jer im je ovo tek prva ili druga sezona u proizvodnji rajčice. Istaknuli su kako su zadovoljni ostvarenim prinosima te planiraju širiti proizvodnju, a pozvali su Podravku da još više ulaže u domaće poljoprivrednike, naglasivši da imaju volju i potrebna znanja te da im samo treba dati priliku. Većina ih je upozorila i na izazove koje donose klimatske promjene.

Doroteja Santo iz OPG-a Roštan Cahunek iz Đurđevca je rekla da joj je ovogodišnji prinos 140 tona po hektaru, čime je vrlo zadovoljna, a planira povećati površine sa 6 na 10 hektara. Rekla je da osigurava usjeve, jer proizvodnja bez toga nema smisla. Za sada nema problem s osiguranjem, no kaže da će u buduće zbog klimatskih promjena, biti sve teže osigurati poljoprivrednu proizvodnju.

Proizvođač rajčica iz Cerne Mirko Bošković je također kazao da je zadovoljan suradnjom s Podravkom, ostvarenim prinosom od 112 tona po hektaru te da planira širiti proizvodnju. I on je kao jedan od najvećih izazova također istaknuo klimatske promjene.

Podravka je na kraju i nagradila svoje najuspješnije proizvođače rajčice. Za ostvarene najviše prinose nagrade su primili proizvođači Dragan Zvonar iz Sopja (u kategoriji do 5 hektara), Doroteja Santo iz Đurđevca (u kategoriji od 5 do 10 ha) i udruga Ambasador iz Đelekovca za prinose na površini iznad 10 ha. Također, prigodnu nagradu primio je i Podravkin najdugovječniji kooperant, Stjepan Majkovica iz Umaga.

Komentirajte prvi

New Report

Close