Vlada je prošloga tjedna ekspresno prodala državni udjel u Končaru, hotel na Korčuli i potpisala ugovore za istraživanje nafte i plina na kopnu, no Badel 1862 ostavila je na čekanju. I sve to unatoč činjenici da su interes za kupnju iskazala četiri moguća strateška partnera te da tvrtka novac treba što prije kako bi završila restrukturiranje i pokrenula razvojne projekte.
Umjesto odluke o kupcu, Ministarstvo gospodarstva formiralo je međuresorno povjerenstvo. Ono je dvije sjednice potrošilo u traženju modela koji bi Badelu mogao jamčiti budućnost, no još nema zaključnog prijedloga tko bi od potencijalnih kupaca društvo mogao povesti u ekspanziju, doznajemo od jednog člana. Od usvajanja plana restrukturiranja u travnju 2013. Badel je, ističe naš sugovornik, učinio jako puno na konsolidiranju poslovanja, no zbog golemog financijskog utega iz prošlosti nužan mu je strateški partner.
Povjerenstvo je, doznajemo, u dvojbi bi li i koliki udjel u vlasničkom paketu trebala možda zadržati država, odnosno novac dobiven od strateškog partnera u cijelosti usmjeriti na namirenje dugova uz dogovoreni diskont ili ga uložiti u projekte za jačanje proizvodnje. Državi nije cilj da ključ za odluku bude samo ponuđeni iznos, važnije je dugoročno zadržavanje djelatnosti uz povećanje proizvodnje i zaposlenosti. U toj se točki, iznosi, skriva jedna od mogućih zamki koja također usporava odluku povjerenstva.
Iz nekih se ponuda iščitava da bi kupci otvorili sebi prostor na tržištima gdje Badel već posluje, a ni slova nema o ekspanziji Badelova asortimana na njihovim tržištima. Tri ili pet godina brzo iscure i treba pozorno odvagnuti tko jamči dugoročnost. U kompaniji su voljni tek neslužbeno reći da su evaluaciju svih ponuda, odnosno najbolje rješenje za tvrtku, prezentirali Ministarstvu gospodarstva. No, strahuju da bi politička situacija mogla iznjediriti višemjesečnu odgodu, a posljedica bi mogli biti pravni rizici i tužbe radi naknade troškova.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Badel je nedavno objavio da je u ovoj godini ostvario dobit od 30 mil kn. Zbog čega se traži strateški partner ako posluje s odličnom dobiti koju može koristiti za ekspanziju. Ili je netko besramno lagao o rezultatima.
također je prije tri godine napravljena sanacija Badela kroz Vladin model C, a sada je Badel dodatno prošao predstečajnu nagodbu – dakle dva puta saniran i ima dobit, da bi se sada prodao?
A zašto je dva puta saniran ? Zašto ga ne sanirati i treći , četvrti , ……. put , i nastavit ga čerupat kao i prije , kao na masu ostalih gdje politika ima prste ?
Badel 1862 žrtva političke sapunice, dok je ostalih 90% tvrtki u Hrvatskoj žrtva političke kaljuže
Badel je nedavno objavio da je u ovoj godini ostvario dobit od 30 mil kn. Zbog čega se traži strateški partner ako posluje s odličnom dobiti koju može koristiti za ekspanziju. Ili je netko besramno lagao o rezultatima.
također je prije tri godine napravljena sanacija Badela kroz Vladin model C, a sada je Badel dodatno prošao predstečajnu nagodbu – dakle dva puta saniran i ima dobit, da bi se sada prodao?
Ovo je po meni odlična vijest. Badel badelovcima.
Uključite se u raspravu