Končar 6% prihoda ulaže u R&D

Autor: Poslovni dnevnik , 28. veljača 2013. u 14:04
Miroslav Poljak, član Uprave Končara zadužen za korporativni razvoj

U istraživanje i razvoj Končar – Institut za elektrotehniku niz godina ulaže između 40 i 55 milijuna kuna.

1 Što za vas znači partnerstvo gospodarstva i akademske zajednice?  
Končar intenzivno surađuje sa sveučilišnom i znanstvenom zajednicom. Društvo Končar – Institut za elektrotehniku, koje djeluje u okviru grupe, dio je znanstvene zajednice. Naročito se zalažemo za građenje partnerskih odnosa između akademske zajednice i gospodarstva. To za nas znači dominantnu ulogu gospodarstva u izboru područja i tema i to na osnovi potreba gospodarskih subjekata i nacionalne gospodarske strategije – kako je i praksa u zemljama EU. Znanost bi trebala biti u funkciji gospodarstva, a mi želimo da teme disertacija naših doktoranada budu u skladu s našom razvojnom politikom i od interesa za Končar. U skladu s tom politikom ustanovili smo i nagradu "Končar" koja se dodjeljuje svake godine za najbolju doktorsku disertaciju koja sadrži istaknuta znanstvena dostignuća iz područja tehničkih znanosti, s naglaskom na primjenjivosti u industriji.

2 Koliko investirate u R&D?
U istraživanje i razvoj Končar – Institut za elektrotehniku  niz godina ulaže između 40 i 55 milijuna kuna. Ostala društva grupe ulažu oko 2 posto ukupnog prihoda, što je dodatnih 50 milijuna kuna, a u razvoj proizvodnje i tehnologije i većinski dio amortizacije, što je daljnjih 50 milijuna kuna. Dakle, ulaganje društava Grupe Končar u istraživanje i razvoj može se procijeniti na minimalno 6 posto ukupnog prihoda. Taj, za hrvatske prilike, iznimno visok postotak, ključni je preduvjet razvoja niza inovativnih proizvoda.

3 Možete li navesti primjere suradnje sa sveučilištem?
Stipendiramo brojne studente dodiplomskih, te 60-ak studenata poslijediplomskih studija, većinom na Fakultetu elektrotehnike i računarstva, Fakultetu strojarstva i brodogradnje te Fakultetu kemijskog inženjeringa i tehnologije. Nekolicina poslijediplomaca stipendira se po principu znanstvenog novaka radeći na sveučilištu, a koji se nakon stjecanja doktorata znanosti obvezuju nastaviti karijeru u Končaru. U Grupi Končar trenutno je zaposleno 26 doktora znanosti, a naši stručnjaci prepoznati su kao kvalitetni predavači na sveučilištima i veleučilištima te suradnici i voditelji znanstveno-istraživačkih i tehnologijskih projekata. Posebno smo ponosni na činjenicu da su četiri društva Grupe Končar inicijatori i osnivači Centra izvrsnosti za transformatore, koji pri FER-u u Zagrebu objedinjuje i koordinira znanstveno-istraživački program Transformatori i okoliš, Međunarodni kolokvij o transformatorima, te poslijediplomski specijalistički studij. Studij je međunarodnog karaktera, prvi ovakve vrste u Europi, a završile su ga već tri generacije, svaka sa 20-ak studenata.

4 Kako je organiziran sustav R&D-a u Končaru?
Grupa je definirala šest područja od strateških interesa – proizvodnja električne energije, transformatorske stanice, obnovljivi izvori, napredne mreže i računalne komunikacije, tračnička vozila te informacijske tehnologije. Imenovana su društva nositelji razvoja te koordinatori, a očekujemo da ćemo u tim područjima naći partnere u akademskoj zajednici te i ubuduće jačati suradnju. Jedan od modela čvršćeg povezivanja akademske zajednice i gospodarstva je i organiziranje "in-house" obrazovanja. U sklopu Končar – Instituta za elektrotehniku, zaposlenike podučavaju sveučilišni profesori i to u multidisciplinarnim područjima koja nisu bila dovoljno zastupljena niti u dodiplomskim niti u poslijediplomskim studijima, a potrebna su za rad na područjima elektroenergetike.

5 Što očekujete da će se mijenjati u suradnji znanosti i gospodarstva?
Vlastitu održivost vidimo u razvoju proizvoda veće dodane vrijednosti i to s većim udjelom znanja na složenim proizvodima malih serija. Naše je opredjeljenje jačati suradnju znanosti i gospodarstva, a nadamo se da će rezultirati i izgradnjom partnerstva na nekim područjima gdje je zasad to izostalo. Jedan od njih je izgradnja RD&D sustava (research, development & demonstration), gdje implementacija demonstracijskih pilot-projekata skraćuje inovacijski put i vrijeme razvoja proizvoda i otvara put suradnji s drugim zainteresiranima, poput HEP-a ili HŽ-a. Očekujemo da će produbljivanje odnosa s akademskom zajednicom rezultirati valoriziranjem znanstvenika na temelju razvojno-istraživačkih radova na konkretnim projektima u gospodarstvu, što danas nije slučaj.

Komentirajte prvi

New Report

Close