Niti drugi pokušaj mirenja Vlade i zdravstvenih sindikata koji se dogodio u nedjelju nije urodio plodom.
I jedna i druga strana ostale su pri svojim zahtjevima pa su tako, izgleda, iscrpljene sve pravne mogućnosti koje bi mogle dovesti do otkazivanja štrajka liječnika i medicinskih sestara zakazan za srijedu, 18. rujna. No, ono što je zanimljivije od same najave štrajka jest pitanje kome više odgovara da se od srijede u sustavu, koji je u gubicima, problemima i opterećen najavljenim reformama, počinje stvarati dodatni nered? Na prvu bi izgledalo da štrajk više odgovara liječnicima i medicinskim sestrama jer je riječ o legitimnom pritisku kojim žele poboljšati svoje materijalne uvjete i ishoditi kolektivni ugovor po svojoj mjeri. No, sve se glasnije priča o tome kako podrška štrajku nije na očekivanoj razini od 70 posto zdravstvenih djelatnika.
A i sami liječnici, doduše njih tek nekolicina, preko medija šalju poruke da štrajk u zdravstvu nije pravo rješenje. No, čelnici sindikata odradili su sve prema zakonu, a posljednji pokušaj mirenja konačno im je dao legitimitet da svoje članstvo povedu u štrajk. Drugim riječima, ministar zdravlja Rajko Ostojić, koji ih je u nedjelju pozvao na mirenje, de facto im je upravo to omogućio – da štrajk ne može biti proglašen nezakonitim. S druge strane, čuju se razmišljanja kako i ministru odgovara štrajk. I to iz nekoliko razloga. Prvo, to bi mu mogao biti odličan alibi da kaže kako zbog štrajka neće do kraja uspjeti riješiti problem listi čekanja. Drugo, moći će vjerojatno reći da zbog štrajka stoji i dugo najavljivani projekt masterplan hrvatskih bolnica. Treće, ukoliko odluče da dani u štrajku neće biti plaćeni, zdravstveni sustav mogao bi kratkoročno uštedjeti nešto novaca.
Dok bi s druge strane, sindikati mogli biti u problemima ako će svojim članovima htjeti nadomjestiti izgubljenu plaću. Četvrto, od sindikata bi se moglo tražiti i da plati nastalu štetu zbog otkazanih pregleda i operacija (iako sindikati tvrde da je poslodavac taj koji je prouzročio štetu). Peto, i ne manje važno, jest pitanje prava pacijenata. Naime, iako pacijenti deklarativno podržavaju liječnike i medicinske sestre, pitanje je kako će reagirati kada u srijedu dođu na zakazane termine u bolnicama, a zdravstveni im djelatnici kažu da danas rade kao nedjeljom i da zbrinjavaju samo hitna stanja. Sumnjamo da će oni koji su čekali na pretragu ili operaciju tri ili šest mjeseci ili godinu dana imati razumijevanja za njihovu borbu. Ministar Ostojić sazvao je za ponedjeljak novi krug pregovora, pa iako sindikalni čelnici kažu da će se odazvati, dodaju kako to neće dovesti do otkazivanja najavljenog štrajka.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.…pitamo liječnike za srijedu…..tvrde – da oni NEĆE ŠTRAJKATI….i da se ne
slažu s politikom njihovih sindikata…… to oni gore, kompliciraju….tako kažu……..i da se oni slažu s prijedlozima…
Dakle, štrajka ovdje na sjeveru- neće biti……
Uključite se u raspravu