U HRT-ovoj "Temi dana" bilo je riječi o tome koliko bi mogao koštati otkup naftne kompanije Ine u vlasništvo Republike Hrvatske, na koji način bi Hrvatska mogla naći novac za to te koji su točno detalji odluke Arbitražnog suda u Ženevi gdje je Hrvatska izgubila spor s Molom.
"Donesena je jedna državnička, strateška odluka. Donesena je zrelo. Možda je trebalo već prije početi s Molom razgovarati o modalitetima izlaska", rekao je naftni stručnjak Davor Štern komentirajući odluku Vlade o kupnji udjela MOL-a u Ini. Kaže da sada treba početi s jednom snažnom diplomatskom aktivnošću te na miran i dobar način izaći iz ove situacije. Smatra da za cijeli proces treba 3-6 mjeseci, s tim da Hrvatska treba angažirati dobre savjetnike. Dobro je da se Hrvatska koncentrira na svoju energetsku budućnost, da koristi resurse koje imamo, rekao je i naglasio veliku vrijednost Hrvatske – znanje, koje će dati podstrek jednoj boljoj, suvremenijoj Ini.
Bivši ministar gospodarstva i predsjednik HNS-a Ivan Vrdoljak objasnio je da je pokretanje arbitraže bio nužan korak, kao odgovor na arbitražu Mola koja je na sudu u Washingtonu. Iako će gubitak parnice biti skup za RH, rekao je da je za to kriva "malicioznost" hrvatske politike. U medijima su se pojavljivali naslovi o tome koliko RH plaća svoje odvjetnike, dok je Mađarska svoje plaćala 4-5 puta više. Najskuplje je izgubiti, naglasio je. Smatra da Vlada u svoj tim treba pozvati vrhunske konzultante. Pozvao je da se Vladu ne proziva što plaća savjetnike i konzultante, jer kako kaže, njih treba pošteno platiti. Proces otkupa vrlo je osjetljiv, napomenuo je. Objasnio je i da tijekom pregovora Vlada neće smjeti govoriti o svakom koraku, jer je to kazneno djelo kojim utječe na stanje i cijenu dionica na burzi.
Odluku smo primili s oduševljenjem, rekao je Predrag Sekulić iz sindikata "Nova solidarnost". O tome što MOL radi Ini govorili smo 4, 5 godina. Nadamo se da će ova agonija završiti. Pozivamo na razum i uključivanje naftnih stručnjaka i svih drugih kako bi proces završili, dodaje Sekulić.
Peđa Grbin, potpredsjednik SDP-a, rekao je između ostalog da se u slučaju otkupa MOL-ovog udjela radi sigurno o više od 10 mlrd. kuna.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Ma ovdi smo svi mi naguzeni… A ovi sta blebetaju ili su vec uzeli ili ce tek uzeti ne zub nego kljovu…
Obicni ljudi ce to sve platiti… Zato ako se moze zaraditi na trejdanju Ine narednih dana i mjeseci… Zasto ne
SDP + HNS drugovi su 2002. prodali 25%+1 dionicu INE za kikiriki od 505 miliona $ i još nitko nije odgovarao ni bio u Remetincu ?
Sanader je obićan Kokošar prema ovima koji su prodali INU 2002.
Večernji list (naslovi i podnaslovi),citiram :
“Tajna prodaje INE
Zaposlenici INE prijavili DORHu malverzacije
USKOK istražuje
Istražitelji USKOKa nastoje doći do orginalnog elaborata o vrijednosti nalazišta u Siriji
Jesu li Mađari 2003.imali povlaštene informacije o domaćoj naftnoj kompaniji
Mjerenja provodila mađarska tvrtka
Mol se grčevito borio za INU i dao ponudu od 505 miliona eura za 25% kompanije jer je znao da samo naftna polja u Siriji vrijede20 miliardi dolara
MOL je znao tajnu o sirijskim poljima kad je ulazio u INU
Ljubo Jurčić: Nisam bio upoznat s otkričem u Siriji, sve sam podatke dobio iz INE
20 miliardi dolara vrijednost naftnih i plinskih polja u Siriji2003.
U vrijeme privatizacije INE predsjednik uprave INE bio je Tomislav Dragičević
Predsjednik Nadzornog odbora INE bio je Slavko Linić
MOL: Znali smo da Sirija skriva potencijal jer smo ondje radili ”
Nafta i plin 25% u Siriji je 2003. vrijedila 4.5 miliardi dolara a SDP+HNS su prodali MOLu za samo 505 miliona cvjelu INU.
4.500.000.000,00 $.
…505.000.000,00 $.
SDP+HNS prodali za samo 10% vrijednosti.
To je razlog zbog čega su naguzili Sanadera i Karamarka.
Samo da netko nebi poćeo istraživati prodaju 25+1% INE 2003.godine za 10 % vrijednosti.
http://balkans.aljazeera.net/video/madari-predlazu-hrvatskoj-otkup-udjela-u-ina-i
a tko je kriv za ovakvo rasipanje drzavnog novca-naravno nitko. tko ce sve to platati? NARAVNO RAJA!
Uključite se u raspravu