Tportal je provjerio kakva je trenutna ponuda hrvatskih banaka i koje banke nude najviše kamatne stope na oročene depozite.
Unatoč nepovoljnim uvjetima štednje, depoziti u bankama proteklih godina nezadrživo su rasli. Prvu značajniju promjenu donijelo je izdanje narodne obveznice u ožujku kada je zabilježen snažan odljev štednje iz banaka.
Krajem svibnja bankarski depoziti stanovništva iznosili su 34 milijarde eura što je za gotovo milijardu eura manje nego krajem prošle godine. To ukazuje da građane razmišljaju o alternativnim mogućnostima štednje te ne žele više držati mrtvi kapital u banci.
Stidljivi rast kamata
Od početka godine i banke stidljivo dižu kamate na štednju kako bi zaustavile odljev kapitala. Prema podacima HNB-a, posljednjih mjeseci primjetan je blagi rasta kamatnih stopa na oročene depozite. Tako su prosječne kamatne stope na oročene depozite na rok od 3 do 6 mjeseci u svibnju iznosile 0,48 posto, na rok od 6 mjeseci do godine dana 0,64 posto, a na rok iznad dvije godine 1,02 posto.
Usporedba kamatnih stopa na oročene depozite pokazuje velike razlike od banke do banke. Dok su neke banke digle kamatne stope na razinu između 1 i 1,5 posto, neke ih još uvijek drže nadomak nuli. Među najvećim bankama najpovoljnije uvjete ima Erste banka, koja nudi kamate od 0,3% do 1,5 posto ovisno o duljini oročenja.
S druge strane, Zagrebačka i OTP banka još uvijek drže kamatne stope na simboličkoj razini od 0,02 posto. Niske kamate u standardnoj ponudi ima i Raiffeisen banka, ali je uvela posebnu ponudu s kamatama od jedan posto za oročenja preko 12 mjeseci, koja traje do kraja kolovoza.
Najpovoljnije kamate u jednoj banci
Privredna banka Zagreb ima najpovoljnije kamate za oročenja od godine dana. Na rok od šest mjeseci nudi godišnju kamatnu stopu od 1,5 posto, a na rok od 12 mjeseci 0,8 posto.
U drugim članicama EU-a banke su značajnije povisile kamatne stope na štednju nego u Hrvatskoj o čemu svjedoče statistike Europske središnje banke.
Prema podacima ECB-a prosječna kamatna stopa na oročene depozite na rok do godinu dana u eurozoni u lipnju je bila 2,73 posto, na rok od 1 do 2 godine 2,58 posto, a na rok iznad 2 godine 2,59 posto.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu