Koje banke vole stečajni upravitelji?

Autor: Saša Paparella (VLM) , 15. rujan 2013. u 22:00
Stečajni upravitelj Gredelja Petar Hrkać račun je otvorio u Zagrebačkoj banci/Patrik Maček/PIXSELL

Zbog svog diskrecijskog prava stečajni upravitelji bankarima postaju isto što i ravnatelji škola izdavačima udžbenika.

Stečajni suci na trgovačkim sudovima svakodnevno otvaraju nove stečajne postupke. Imenuju stečajne upravitelje koji, između ostalog, moraju ugasiti sve žiro-račune preko kojih se dotad poslovalo i otvoriti novi, žiro-račun tvrtke u stečaju.

Tvrtka će nastaviti poslovati, sve do prekida ili okončanja stečajnog postupka, a u međuvremenu će preko tog računa, ponekad i godinama,  prolaziti poprilične svote novca, od isplate plaća preostalim radnicima pa do prodaje imovine tvrtke. Svaka je banka stoga zainteresirana pridobiti takvog klijenta, a o tome gdje će se račun otvoriti odluku donosi samo jedna osoba ? stečajni upravitelj. Zbog svog diskrecijskog prava donošenja te odluke stečajni upravitelji bankarima postaju isto što i ravnatelji škola izdavačima udžbenika ? ljudi koje vrlo rado žele dobiti na svoju stranu. Pokušali smo od nekolicine stečajnih upravitelja doznati po kojem kriteriju odabiru banke u kojima će otvoriti račune tvrtki u stečaju. Nismo, međutim, dobili odgovor na pitanje po kojem kriteriju se otvara račun baš u nekoj određenoj banci?

 

60milijuna

eura vrijedna je imovina kojom upravlja Petar Hrkać

U pravilu kod renomiranih
Najpoznatiji stečajni upravitelj, Marinko Paić, koji je po podatcima Poslovne Hrvatske od 1999. vodio 147 stečajeva i trenutno upravlja imovinom vrijednom 20 milijuna eura, potvrdio nam je da "stečajni upravitelj ima diskrecijsko pravo otvoriti žiro-račun u banci po vlastitom izboru. Zakonom to nije regulirano, pa se takav račun u pravilu otvara kod renomiranih banaka, uhodanih za otvaranje transakcijskih računa za stečajne i likvidacijske postupke". Analizom javnosti dostupnih podataka, vidimo da je Paić u početcima bio skloniji PBZ-u, danas prednost daje Zagrebačkoj banci, ali nije zaobišao niti neke manje banke. Tako je primjerice kao stečajni upravitelj u PBZ-u 2000. otvorio račun Finela iz Petrinje, a potom je u istoj banci otvorio račun Astra-Marijane i Hidroelektre. U HPB-u je otvorio račun Vajda trgovine i Zagrebplasta, kojem otvara i račun u Centar banci, koja je eto sada i sama na putu u stečaj. 

Osobna procjena
U Centar banci Paić 2005. otvara i račun za Jedinstvo d.d., tvrtku s vrijednim nekretninama na zagrebačkom Jankomiru, kojoj otvara račune kod Credo banke, HPB-a i Zagrebačke banke. U Zabi zadnjih godina najčešće otvara račune u stečaju, pa su svoj račun u toj banci dobili Elektropromet, dok je bio u kratkotrajnom stečaju, te ove godine Multigraf i samoborski A. G. Matoš. Maroje Stjepović, stečajni upravitelj koji je od 2008. vodio 115 stečajeva i upravlja sa 9,3 milijuna eura vrijednom imovinom, potvrdio nam je da je "odabir poslovne banke u kojoj će se otvoriti račun dužnika u stečaju isključivo u nadležnosti stečajnog upravitelja koji po svojoj vlastitoj procjeni donosi odluku o tome u koju će banku odabrati", no temeljem čega se ta procjena radi nismo uspjeli doznati.

 

Paić

Stečajni upravitelj ima pravo otvoriti žiro-račun u banci po svom izboru

Kod Stjepovića dileme nije bilo. Sve je stečajne račune otvorio u OTP banci, za tvrtke u rasponu od Narodnih novina press (izdavač Vjesnika), TEŽ-a, tvrtki Glavice Opuzen, Spiona Soline, Conex, splitski Laurus, do zagrebačke Petrus gradnje. I stečajni upravitelj Zdravko Mitak je račune par najvećih tvrtki čiji stečaj vodi, Kamensko, HG-Spot i Generalturist, redom otvorio u istoj banci, PBZ-u. "Radije sam otvorio račun u velikoj banci, jer mi se iz dosadašnjeg iskustva takve banke čine sigurnijima od onih manjih", rekao nam je Mitak. Petar Hrkać, stečajni upravitelja koji upravlja sa čak 60 milijuna eura, račun za TŽV Gredelj u stečaju otvorio je u Zagrebačkoj banci.

Komentirajte prvi

New Report

Close