Tko (ne)treba platiti porez: ‘Kod podnošenja dobrovoljne prijave tražite povoljniji model’

Autor: Suzana Varošanec , 18. veljača 2022. u 13:00
Države članice EU redovito razmjenjuju informacije o dohotku, pa tako i Porezna uprava u okviru Ministarstva financija RH to čini s drugim državama/I. Kralj/PIXSELL

Porezni rezidenti u Hrvatskoj oporezivi su na svoj svjetski dohodak pa oni koje rade u inozemstvu, a imaju status hrvatskog poreznog rezidenta imaju obvezu prijave ukupno ostvarenog dohotka.

Oporezivanje osoba koje rade u inozemstvu predmetom je brojnih nejasnoća, od poreznih obveza u Hrvatskoj za porezne rezidente sve do ostvarivanja prava iz ugovora o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja.

U fokusu velikog broja građana koji rade u iznozemstvu upravo je poziv koji im je Porezna uprava uputila, da dobrovoljno prijave svoje dohotke iz inozemstva od 2016. Naime, države članice redovito razmjenjuju informacije o dohotku.

Rijetki izuzeci
Porezni rezidenti u Hrvatskoj oporezivi su na svoj svjetski dohodak pa oni koje rade u inozemstvu, a imaju status hrvatskog poreznog rezidenta imaju obvezu prijave ukupno ostvarenog dohotka.

Kako je direktorica u Poreznom odjelu KPMG-a Hrvatska Kristina Grbavac naglasila na jučerašnjem webinaru “Rad u inozemstvu i porezi u Hrvatskoj”, Hrvatska ima ugovore o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja sa 66 država, ali s malim brojem njih ima sklopljen ugovor prema kojem se primjenjuje metoda izuzimanja za izbjegavanje dvostrukog oporezivanja, rezultat čega je da u pogledu oporezivanja dohotka od nesamostalnog rada oporezovanog u inozemstvu nema obveze uplate dodatnog poreza u RH, ali ima obveza prijave PU tog dohotka putem propisanih obrazaca.

66

država s kojima Hrvatska ima ugovore o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja

Tako je npr. regulirano ugovorima s Njemačkom, Norveškom, Švedskom, Francuskom, Belgijom, Litvom, Estonijom. Za različite dohotke postoje različiti obrasci i rokovi prijavljivanja, a pitanje je kako prijaviti svjetski dohodak, a da se iskoriste propisi koji mogu dovesti do umanjenje porezne obveze.

“Postoje dva načina, uobičajeni kroz utvrđivanje dohotka po hrvatskom propisu, a nova mogućnost je uvedena 1. siječnja 2019. kroz preuzimanje dohotka kako ga je utvrdila država izvora. Postoje zemlje koje u odnosu na Hrvatsku imaju širu listu neoporezivog dohotka, a primjer je 13. plaća u nekima”, kaže Grbavac dodajući da kod primjene ovog prava nema automatizma, već ga treba zatražiti prilikom predaje obrazaca.

U nekim državama plaćeni obvezni doprinosi ne umanjuju poreznu osnovicu, no unatoč tome u RH se prilikom preuzimanja dohotka osnovica može umanjiti po toj osnovi. U svom osvrtu na drugi novitet – mogućnost dobrovoljne prijave inozemnih primitaka koja se može retroaktivno primijeniti na osnovu izmjena Općeg poreznog zakona od 1. siječnja 2020., viša menadžerica u Poreznom odjelu KPMG-a Hrvatska Violeta Đebro istaknula je da u tom slučaju vrijede porezna pravila u trenutku predaje porezne prijave bez obračuna zateznih kamata i kazni za one koji prijavu dobrovoljno podnesu, dok neće vrijediti kad porezno tijelo pokreće postupak oporezivanja inozemnih primitaka po službenoj dužnosti.

“Za PU je razdoblje prije 2016. u zastari, a PU je objavila da će pri obračunu porezne obveze temeljem dobrovoljne prijave primijeniti povoljniji od dva pristupa”, kazala je. Jedan je da se koriste porezne stope i razredi za 2022. uz korištenje osobnog odbitka samo 2022., a drugi je da se za obračun porezne obveze koriste propisi na snazi po godini u pitanju.

“Naša preporuka je da svatko za sebe provjeri što je povoljnije prilikom podnošenja dobrovoljne prijave i zatraži primjenu povoljnijeg pristupa”, navodi Đebro.

Koji su nedostaci
Ako se koristi pristup kao da je sav dohodak nastao 2022., prednosti su, navodi, manje porezne stope i razredi, mogućnost za mlađe od 25, tj. od 30 godina umanjenja predujma porezne obveze po stopi od 20% za 100%, tj. 50%, zatim za umirovljenike umanjenje iznosi 50%, a može se koristiti preuzimanje dohotka i za prethodne godine iako je na snazi od 2019.

Nedostaci su ti što se, kaže, koristi osobni odbitak samo za 2022. (prethodni ostaju neiskorišteni), a svi dohoci se zbrajaju i ulaze u višu poreznu osnovicu, tj. viši porezni razred i još se tom ukupnom dohotku dodaje dohodak iz 2022. koji može završiti u višem poreznom razredu iako prvotno to nije bio”, kazala je.

Osim porezne obveze, treba provjeriti spada li osoba u sustav socijalnog osiguranja u Hrvatskoj. Na drugi dohodak na koji nisu plaćeni porezi i doprinosi u inozemstvu za očekivati je i obvezu plaćanja doprinosa u Hrvatskoj. Isto treba provjeriti i kod dohotka od samostalnog rada, a jedino se na dohodak od kapitala ne plaćaju doprinosi, upozorila je Đebro.

Komentirajte prvi

New Report

Close