Robna razmjena Hrvatske i Kine iznosi godišnje gotovo 1,5 milijardu dolara, no od toga na hrvatski izvoz otpada manje od 50 milijuna dolara, rečeno je na konferenciji “Silk Road Economic Belt, the 21st Century Maritime Silk Road” koja su u srijedu u organizcaiji kineskog Veleposlanstva i udruge CSEBA-a održala u Zagrebu. Wang Xiusheng, savjetnik u kineskom Veleposlanstvu, predstavio je “Novi put svile”, koncept koji promovira Kina u cilju jačeg gospodarskog povezivanja sa ostatkom svijeta. Mario Rendulić, predsjednik CDEBA-a, istaknuo je kako Hrvatska ima važnu stratešku poziciju za ulazak kineskog gospodarstva na tržište EU, no ista tako da nam sam položaj ne može pomoći ako sami ne ubrzamo donošenje odluka koje će nas učiniti konkuretnima. Jasna Plevnik iz HGK upozorava da važnost luke Rijeka svakim danom slabi te da ukoliko brzo nešto ne poduzmemo, da će se globalni, pa tako i kinski, kapital u potpunosti okrenuti našim konkurentima – Koper, Trst i Pirej. Liu Kai, kineski trgovinski ataše, istaknuo je da Hrvatska spada u njihou interesnu regiju srednje i istočne Europe, a koja obuhvaća ukupno 16 zemlja. Ova regija, kaže Kai, čini 1/10 vrijednosti razmjene koju Kina ima s EU, te vidi veliku priliku za povećanje trgovine.
Robna razmjena Hrvatske i Kine iznosi godišnje gotovo 1,5 milijardu dolara, no od toga na hrvatski izvoz otpada manje od 50 milijuna dolara.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu