Tko prizna pola mu se prašta, platiš jedan dobiješ dva i slične uzrečice koristili su zastupnici u opisivanju Vladinog prijedloga izmjena Prekršajnog zakona koji je pred njima branio ministar pravosuđa Orsat Miljenić. Ministar je naveo kako broj zaostataka prekršajnih slučajeva godišnje raste za 10 do 12 tisuća, s tendencijom rasta, a da bude naplaćeno svega 12 posto izrečenih kazni. Namjera je izmjenama zakona olakšati pritisak na sudove i povećati naplatu kazni, a to se, među ostalim namjerava napraviti plaćanjem pola kazne na licu mjesta ili dvije trećine u određenom roku. Relativna zastara se ukida, a apsolutna zastara smanjuje se s 4 godine na 3 plus 1, objasnio je Miljenić, gdje bi se samo u iznimnim slučajevima išlo na produženje postupka na tu jednu dodatnu godinu.
– Uvodimo "beznačajni prekršaj" a to je institut koji postoji u kaznenom zakonu pa nije logično da ne bude i u prekršajnom – rekao je Miljenić.
Laburist Branko Vukšić najavio je kako će klub laburista podržati zakon, ali ga to nije s priječilo da ih malo ismije.
– Platiš jedan dobiješ dva, uskoro će to važiti u prometu i na sudovima. Za dva prekršaja izvadiš keš i platiš samo jedan. Kazne su na rasprodaji ili na popustu, 50 ili 30 posto, ovisno kad ih platiš – govorio je Vukšić i dodao kako zakon pokazuje toliko dobre volje da će ga neki građani namjerno kršiti samo da na svojim leđima osjete blagu ruku države.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Drugim riječima poziv za prekršaje. Ovo je praktički smanjivanje kazni i pogodovanje prekršiteljima. Kad je smanjenje ili opraštanje kazni imalo pozitivan utjecaj? Ali poslije ideje da se povećanjem plaće nekim dužnosnicima zapravo prevenira(!) korupcija, jer institucije u kojima oni odlučuju raspolažu sa velikim količinama novca i te institucije imaju važnu ulogu u utvrđivanju različitih statusa,ovo je zapravo logično.U ovoj državi.
Ajme majko, koja prilika za lihvare i credit firme sa stupa.
Odmah otvoorim firmu, platim koji god od dva ili više računa, uz uzimanje uknjižbe na nekretninu.
Platim 2000 kn kazne, kamata je 50% a ako se ne plati dio kuće ide meni.
Super prilika za sve poduzetnike.
Da u nas uvedu sistem ko u Sloveniji nikad nitko ne bi bio kaznjen za prekrsaj.
…hmmm,ili se možda varam,tražit će i dalje,al će i njima cijena pasti…usput u Sloveniji policajci ne mogu naplaćivat kazne na licu mjesta,pa im korupcija policajaca nije poznata…
Uključite se u raspravu