Kako prepoznati svježe jabuke od onih iz lanjske berbe?

Autor: Poslovni.hr , 06. prosinac 2021. u 09:57
Foto: Kristina Stedul Fabac/PIXSELL

Završila je berba jabuka u godini koja je za voćare bila iznimno loša, od proljetnih mrazova do vrućeg ljeta.

Urod je različit – ovisno koliko su gdje u Hrvatskoj kumovale elementarne nepogode. Ubrali smo oko šezdeset tisuća tona jabuka što je otprilike, kažu, dovoljno za podmirenje domaćih potreba. A cijene i tržište? Pa kao i uvijek dosta turbulentno. Dok bismo trebali jesti domaće jabuke, iz Hrvatske voćarske zajednice upozoravaju na golemi uvoz. I to jabuka iz prošle sezone.

Beru se posljednji redovi na plantaži od petnaest hektara obitelji Rukavina u Svetom Petru Čvrstecu. Kako je loše izgledalo u proljeće, Antun Rukavina iz Bjelovara ističe da je sada, na kraju berbe uglavnom zadovoljan.

Nada se velikom udjelu prve klase, a sve je prodano poznatom kupcu putem proizvođačke organizacije.

– Zasad radimo stalno za Jabuka.hr. Mi tek našu cijenu znamo, zato što smo proizvođačka organizacija i znači kad se sva jabuka proda onda se određuje prosječna cijena, dodao je za HRT.

Spasio je Željko Ledinski na Bilogori veći dio svojega uroda od mraza mukotrpnom i skupom zaštitom, no sada se pita kako spasiti domaće tržište od poplave uvoznih jabuka.

– Zadnjih čak mjesec dana je vidljivo da se prazne skladišta po Europi, posebno u Poljskoj i da veći dio te robe završava kod nas gdje je ta roba stara više od godinu dana. Ona po svojoj cijeni daje konkurenciju domaćoj svježoj robi i tako se snižava i naša cijena, poručio je predsjednik Kriznog stožera Hrvatske voćarske zajednice Željko Ledinski.

Proizvođači se žale na prekomjerni uvoz, a prema podacima, u osam mjeseci već smo uvezli gotovo 13 585 tona jabuka, što je više nego cijele prošle godine. Neki kupci ne prepoznaju razliku, zato proizvođači kažu da treba pripaziti gdje se i što kupuje.

– Moja sugestija je da naši građani kupuju svakako kod provjerenih proizvođača iz svog okruženja, za koje znaju da imaju proizvodnju jabuka, za koje mogu sutra doći i reklamirati ako nešto nije s jabukom u redu, a u lancima ako kupuju svakako bih sugerirao da kupuju robu koja ima certifikat – dokazana kvaliteta Hrvatska, a koja ima markicu, rekao je Ledinski.

Stoga pri kupnji treba provjeriti svježinu. Na svježem voću peteljku je teško otrgnuti, a na odstajalom je ona suha i smeđa. Često je presudna i svijest kupaca koji, primjerice u nekim zemljama, neće posegnuti za uvoznim proizvodima sve dok ima domaćih.

Komentirajte prvi

New Report

Close