Novi Zakon o provedbi ovrhe na novčanim sredstvima, prema podacima Fine najviše je smanjio broj blokiranih građana čiji je iznos duga veći od jedan milijun kuna. U toj kategoriji velikih dužnika na kraju rujna bilo je 1697 građana s ukupnim iznosom duga od 7,57 milijardi kn. Kako ih je na kraju 2017. bilo 4717 s dugom od 22,1 milijardu kn, to znači da je zakonskim automatizmom deblokirano oko tri tisuće velikih dužnika koji ukupno duguju oko 15 milijardi kn. Pravo je pitanje koliko će se dužnika i dugova vratiti u statistiku.
I dok to očekuje dio analitičara, izvori bliski Fini ne očekuju velik povrat postupaka za što navode više razloga, između ostalog taj što se pokazalo da su dugovi godinama nenaplativi te što je riječ o dugotrajno blokiranima koji godinama nemaju ni lipe na računu. Pritom nije nebitno i to što po novom režimu vjerovnici predujmljuju trošak postupka pred Finom. Ključno postaje imaju li uopće veliki dužnici veliku imovinu, primjerice nekretnine. Velika je vjerojatnost da ih više nemaju, jer bi ih u suprotnom ovrhovoditelji već prodali i naplatili se, što bi se reflektiralo na obustavu postupka pred Finom. Udio duga građana prema bankama kao vjerovnicima u ukupnom dugu na kraju rujna iznosi oko 35%, ili 10-ak posto manje naspram stanja na kraju rujna 2017. Uz navedeni zakonski razlog, tome kumuje od početka godine intenzivnija prodaja bankarskih potraživanja prema građanima, a kupci su agencije za otkup dugova čiji udjel u Fininoj statistici bilježi porast.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu