Britanski trgovački lanac Tesco traži dobavljače iz Hrvatske. Zainteresirani su za električne proizvode poput telefona, tostera, tablete, telefone, igračke i proizvode za djecu, papirnu konfekciju, razne ukrase, porculan, plastiku, namještaj te alate i druge proizvode široke proizvodnje. Upit iz Tesca zaprimilo je hrvatsko veleposlanstvo u Londonu, a posrednik je Ministarstvo vanjskih poslova.
Na Zrinjevcu su tek nam stidljivo potvrdili da interes Britanaca za hrvatske proizvode postoji. U Hrvatskoj udruzi poslodavaca (HUP) također potvrđuju da treći najveći svjetski maloprodajni lanac traži hrvatske dobavljače te ističu kako su obavijest o tome poslali svim svojim članicama. No, čini se, ona nije do svih došla. Ipak, došla je do Agrokora iz kojeg su nam jučer samo poručili kako oni u Tescovoj ponudi vide samo priliku. Jedan od prvih koji se u ponedjeljak javio britanskom trgovačkom lancu je tvrtka Kircek iz Ljubešćice, koja se bavi proizvodnjom elemenata od masivnog drveta. Oni bi daske za rezanje ponudili Tescu. "Ako je Tescu zanimljivi, mi smo spremni. Izvozimo 99 posto svojih proizvoda, a preko dobavljača naše se daske i poslužavnici mogu kupiti u Bauhausu, Baumaxu, čak i u Ikei", ističe direktor Kirceka Silvio Gotić. Danijel Štern iz Pastora čuo je da se Tesco zanima za hrvatske proizvođače, a premda su među njihovim interesima navedeni i vatrogasni aparati, ne očekuje puno.
"Probat ćemo se javiti, no kako svaka zemlja ima različite certifikate za aparate za gašenje požara, sumnjam da ćemo dogovoriti neki veći posao", kazao je Štern. Jedini proizvođači električnih uređaja u Hrvatskoj, Končar i M San, nisu odgovorili na naše upite tako da ne znamo hoće li se uskoro u lancu koji posluje u 14 zemalja moći kupiti hrvatski tableti, telefoni, strojevi za pranje rublja i slično. Ako je vjerovati Nevenki Pelko, direktorici Inkerpora, hrvatski porculan mogao bi uskoro biti dio asortimana toga britanskog lanca. "Nismo dobili obavijest da je Tesco zainteresiran, ali mi smo svakako zainteresirani za plasiranje naše robe u njihovim trgovinama", ističe Pelko kojoj je naš poziv bio i prvi glas o Tescovim težnjama u Hrvatskoj. Ni u Bernardi ne znaju za mogućnost plasiranja svojih kreveta i madraca u maloprodajni lanac, ali su svakako zainteresirani. "Već radimo za XXL Lutz Lesninu", kaže Bernarda Cecelja iz te tvrtke.
Spin Valis iz Požege također nije dobio obavijest iz HUP-a, no kako kaže njihov direktor Zdravko Jelčić, razmislit će i vjerojatno se javiti Britancima premda je njihov namještaj nešto skuplji od onog što se prodaje u trgovačkim lancima. Vinko Vulić, direktor prodaje u Toz-Penkali, zainteresiran je za posao s Tescom u vezi s papirnom konfekcijom. Ako će slati ponudu, kaže, to mora biti ozbiljno. "Problem su količine. Ono što je za nas mnogo desetina je posla za Kineze tako da treba prvo vidjeti koliko Britancima robe uopće treba", kaže Vulić. Tesco je prije pet godina već tražio dobavljače po Hrvatskoj preko Agencije za promicanje izvoza i ulaganja. No tada je veći interes izostao. Kako doznajemo, jedan od razloga je bio što hrvatski proizvođači nisu mogli isporučiti željene količine. Izvozu su se ispriječile i dozvole jer Hrvati nisu imali valjane cerfifikate. Tesco je u prošloj godini imao dobit 2,8 milijardi funti s prihodom od 64,5 milijardi funti. Ukupno ima 6351 trgovinu i zapošljava više od 500.000 ljudi.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu