Uhićenje predsjednika HGK Nadana Vidoševića zbog sumnje da je povezan s izvlačenjem novca iz Komore negativan je događaj za hrvatsku politiku, poslodavce i ekonomiju i volio bih da u tu situaciju nismo došli, izjavio je danas predsjednik Hrvatskog društva ekonomista (HDE) Ljubo Jurčić te ocijenio da to ruši imidž Hrvatske, njen investicijski rejting i stimulans da se u Hrvatskoj nešto organizirano radi.
To je vrlo široka šteta, uz sve ove procese koje otprije vodimo, izjavio je Jurčić za Hinu tijekom 21. tradicionalnog savjetovanja HDE, koje je danas počelo u Opatiji.
Na upit podržava li dolazak MMF-a i pod kojim uvjetima, Jurčić je odgovorio da jest za dolazak MMF-a, ali koji bi podržao "jednu konzistentnu razvojnu politiku Vlade koja bi bila orijentirana na povećanje proizvodnje i dohotka, a ne na rezanje dohotka i zaposlenosti".
Pojasnio je da pri tom ne misli na politiku koja se primjenjuje u Grčkoj, Španjolskoj i Portugalu, nego na pozitivnu razvojnu politiku, koju bi MMF mogao podržati.
Odgovarajući na pitanje što bi preporučio u vezi s Inom, Jurčić je kazao da Vlada mora proračunati koji su ciljevi Ine od strane hrvatske politike i koliko vrijedi investirati za te ciljeve.
To je jedan način odlučivanja, da li i preuzeti Inu natrag ili ne, a drugi poslovni način preuzimanja Ine je da se vidi kolika je njena stvarna tržišna vrijednost i da se onda za tu tržišnu korektnu vrijednost da korektna cijena, rekao je Jurčić ističući da je to nužni uvjet.
Naveo je i da bi dovoljni uvjet bio da Vlada ima sposobnosti učinkovitost i vrijednost Ine dignuti u sljedeće četiri godine.
"Uz te uvjete Vlada onda treba preuzeti Inu, mikroekonomski i poslovno, a politički i ekonomski je na njoj da odredi ciljeve, ne samo nafte nego obrazovanja, istraživanja i razvoja, kao i geopolitičke, koliko takvi ciljevi vrijede", rekao je Jurčić dodavši da bi se onda za Inu isplatilo platiti tu cijenu.
Jurčić je potvrdio da osobno jest za preuzimanje Ine, dodavši da je i inače protiv privatizacije i monatizacije infrastrukturne strateške industrije, dok Hrvatska ne dođe do 20.000 eura po glavi stanovnika.
Dodao je da Hrvatska sada ima oko 10.000 eura po stanovniku i da u takvoj situaciji, ukoliko se monetiziraju ceste, prodaju kapitalne i infrastrukturne tvrtke, postajemo sluge stranog kapitala u vlastitoj zemlji.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu