Hrvatska ima odličnu suradnju s Kanadom u području razvoja javno-privatnog partnerstva (JPP) koji za svaku zemlju ima dugoročnu važnost, posebno u pokretanju gospodarstva te ušteda za državni i lokalne proračune, a ove se godine u Hrvatskoj planiraju raspisati natječaji za šest takvih projekata ukupno vrijednih 121 milijun eura, istaknuto je na današnjoj konferenciji o JPP-u.
Konferenciju je organiziralo kanadsko veleposlanstvo u Hrvatskoj s obzirom na to da je Kanada jedna od najuspješnijih zemalja u svijetu u realizaciji projekata JPP-a te kao takva vrijedan i važan savjetnik Hrvatskoj za te projekte.
Kako su istaknuli predstavnici Agencija za JPP i Centra za praćenje poslovanja energetskog sektora i investicija (CEI), konferencija se po drugi put održava u suradnji s kanadskim veleposlanstvom, a prva je održana u 2012.
Od tada do danas je, po riječima ravnatelja Agencije za JPP Damira Juričića, puno učinjeno na zakonskoj regulativi, promociji i transparentnosti JPP-a, a popis svih projekata koji su najavljeni može se vidjeti na web stranicama Agencije, od primjerice Neuropsihijatrijske bolnice u Popovači i Trga pravde u Zagrebu, koji su u postupku javne nabave, do projekata koji će tek biti, poput KBC Rijeka.
Taj je projekt Juričić označio jednim od najvećih i najkompleksnijih do sada za kojeg je počeo postupak pripreme u sklopu kojeg naručitelj Ministarstvo zdravlja i taj KBC moraju reći kakvu uslugu žele.
Za one koji su u postupku, projekte bolnice u Popovači i Trga pravde u Zagrebu, vrijednih ukupno oko 2 milijarde kuna, kazao je da su prošli prvi krug pregovaračkog postupka te se sada provjeravaju zainteresirani.
Nakon toga slijedi drugi krug u kojem bi se dobile nešto poput obvezujućih ponuda, pa Juričić očekuje da bi za Popovaču privatni partner mogao biti odabran krajem prve polovice, a za Trg pravde do kraja ove godine.
Šest projekata za koji bi natječaji išli ove godine su škole u Istarskoj i Varaždinskoj županiji, opća bolnica u Varaždinu, te u Zagrebu garaža u Klaićevoj ulici (oko dječje bolnice), Hrvatski povijesni muzej i Hrvatski državni arhiv, a svi su oni najavljeni prije oko godinu dana i toliko se i pripremali, za što Juručić kaže da nije dug nego čak i kratak rok s obzirom na njihove dugoročne učinke.
Prije natječaja treba pripremiti i ugovor koji je najčešće ogroman dokument, s oko 400 do 500 stranica i članaka koji definiraju sve rizike za sve strane, i tek tada su projekti spremni za natječaj na kojima se traže partneri.
Općenito, Juričić kaže da od ideje do pripreme, natječaja, zaključivanja ugovora za neki JPP projekt u prosjeku u svijetu treba oko dvije godine.
Iznoseći bogata kanadska iskustva u JPP-u, predsjednik uprave Kanadskog vijeća za JPP Mark Romoff istaknuo je da je za sve to najvažnija politička volja na nacionalnoj i lokalnim razinama, kao i da u toj zemlji trenutno imaju više od 200 takvih projekata, od čega najviše u zdravstvu, prometu, zaštiti okoliša, vodi i odvodnji.
Naglasio je i da je u zadnjih deset godina u Kanadi slijedom realiziranih JPP projekata otvoreno 300 tisuća radnih mjesta.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu