Predsjednik Republike Ivo Josipović obišao je danas Kliniku za infektivne bolesti Fran Mihaljević, te poručio da, vezano uz epidemiju ebole u zapadnoj Africi, možemo biti mirni jer je rizik od pojave te bolesti u Hrvatskoj vrlo malen, a u klinici je sve spremno za prihvat mogućih bolesnika.
Ebola je prva zarazna bolest koja je u svijetu prepoznata kao sigurnosni problem. Svaka dva do tri tjedna broj oboljelih od ebole se udvostručuje. No, u Hrvatskoj imamo vrhunske liječnike i sve ono što u liječenju i zbrinjavanju oboljelih imaju druge zemlje, imamo i mi. Možemo pružiti maksimalan tretman mogućim bolesnicima, rekao je Josipović nakon obilaska klinike za infektivne bolesti.
Ravnateljica klinike Adriana Vince ustvrdila je da, u skladu s preporukama, Svjetske zdravstvene organizacije, u klinici imaju prostore u kojima pacijent može boraviti sam, izoliran, uz vlastiti sanitarni čvor. Imaju i prostore za osoblje s odgovarajućom osobnom zaštitom. Osoblje se svakodneno educira u skladu sa svim novim spoznajama na svjetskoj razini.
No, za pojavu ebole, ističe, nitko ne može biti 100 posto spreman jer su se i u SAD-u dogodile pogreške.
"Naše spoznaje o tom virusu mijenjaju se iz dana u dan. Mi to pratimo i prilagođujemo zaštitnu opremu naših djelatnika koji će ući u potencijalni prostor. Svaki dan prolazimo sve preporučene postupke i proučavamo gdje bi mogle biti moguće greške, te nastojimo nabaviti još bolju opremu", rekla je Vince.
U sobama za izolaciju u klinici nemaju podtlak, koji bi predstavljalo dodatnu barijeru za viruse koji se šire aerosolom, no za sada nema ni podataka da se virus ebole širi na taj način.
Sobe s podtlakom bile bi idealne, no i u Americi postoje samo na dva mjesta s takvim sobama. Mi i sada možemo, prema svim uputama Svjetske zdravstvene osrganizacije, zbrinuti pacijente u prostorijama koje nemaju podtlak. No, sobe s podtlakom, kaže, nešto su što u klinici imaju u planu i nadaju se da će ih dobiti u idućih godinu dana.
Ministar zdravlja Siniša Varga rekao je da je za bolest poput ebole bitnije znati gdje je netko putovao i s kim je bio u kontaktu, nego sami simptomi.
"Dolazi sezona gripe. Neće svako šmrcanje i svaka povišena temperatura biti prvi znak ebole. Prvenstveno se mora znati odakle je netko doputovao i s kim je bio u konatktu. To su podaci na temelju kojih po epidemiološke službe stavljaju nekoga pod nadzor", rekao je ministar te dodao kako misli da je 20-ak osoba, pristiglih iz afričkih zemalja, trenutačno u Hrvatskoj pod pasivnim nadzorom zbog opasnosti od pojave ebole.
Ponovio je da je u Hrvatskoj, kao slabo migracijskoj zemlji, vrlo mala vjerojatnost za pojavu te bolesti, no da su sve službe spremne.
Ministarstvo zdravlja preko kriznog stožera koordinira Hrvatski zavod za javno zdravstvo, epidemiološke službe, graničnu sanitarnu inspekciju i referentne centre unutar klinike Fran Mihaljević. Nadzor je pojačan na svim graničnim prijelazima na kojima granična sanitarna inspekcija ima svoje službe.
"U slučaju bilo kakve sumnje u pojavu ebole, mi smo spremni", poručio je ministar.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu