Hrvatski predsjednik Ivo Josipović rekao je danas u Osijeku da se INA treba razvijati kao strateška hrvatska tvrtka, koja mora biti i regionalno važna i jaka, te je pozdravio odluku Nadzornog odbora INA-e prema kojoj se za sada ne bi gasila sisačka rafinerija.
Nadzorni odbor INA-e jučer je, naime, pozvao Upravu da finalizira strategiju rafinerijskog poslovanja i cjelokupnu strategiju kompanije u najboljem poslovnom interesu INA-e.
U daljnjim pregovorima, bez obzira na poteškoće i razmimoilaženja, treba poći od koncepta INA-e, kao strateške hrvatske tvrtke, koja mora biti regionalno važna i jaka, izjavio je Josipović nakon otvorenja osječkog Jesenskog sajma, zamoljen da komentira odluku Nadzornog odbora.
Istaknuo je kako je to dobra i mudra odluka, koju pozdravlja.
Predložio bih onima koji pregovaraju da pogledaju u budućnost i da se dogovore što INA treba biti, u interesu oba velika dioničara. Treba vidjeti koji su razvojni potencijali, kako širiti i jačati INA-u, to je interes MOL-a, ali i hrvatske države, poručio je predsjednik Josipović te pozvao pregovarače da ne gube strpljenje i učine sve kako bi INA bila uspješna i jaka korporacija.
Komentirajući, na novinarski upit, strategiju razvoja javne uprave, koja ne predviđa smanjenje broja županija i općina, a otpuštanja predviđa tek od 2020. godine, kazao je da se zalaže za radikalnu reformu, koja će Hrvatsku učiniti visoko decentraliziranom, ali i jedinstvenom državom.
Po Josipovićevom mišljenju Hrvatska se mora regionalizirati, na pet do osam regija, koje moraju preuzeti puno više poslova i zadaća, ali i s puno više sredstava za lokalnu samoupravu.
Dodao je kako smatra da takvu reformu treba riješiti promjenom Ustava, i da će takvu promjenu predložiti Hrvatskom saboru.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu