Kad su u pitanju turističke investicije u Hrvatskoj, 2010. godina će biti “mršava”. Stoga se ni kvaliteta usluge ne može znatno povećati, a s njom ni računati na povećanje turističkog prihoda unatoč najavi slabljenja globalne recesije, smatraju analitičari sektora. U ovoj se godini mogu očekivati pripreme projekata za neka bolja vremena te dodatna ulaganja u podizanje kvalitete hotela, ali možda više kampova koji se za sada pokazuju najprofitabilnijim segmentom u hrvatskom turizmu. Pritom će najviše stagnirati Dalmacija u kojoj se očekuje dovršetak projekata koji kasne, a najviše ulaganja može se očekivati u Istri iako će i tamo izostati znatno povećanje zvjezdica.
Više zvjezdica
Istraturist će u pripremu svog portfelja za turističku sezonu 2010. godine ukupno utrošiti 25 milijuna kuna za tri projekta, doznajemo u Upravi društva. U tijeku su aktivnosti za implementaciju ekskluzivnog brenda Melia u najreprezentativnije objekte Istraturista, u Istarske vile i hotel Coral koji je prvi Istraturistov hotel sa pet zvjezdica. Uglavnom će se ulagati u poboljšanje razine usluge, plažne sadržaje, ugostiteljsku ponudu i u hortikulturu, čime se navedeni objekti u cijelosti usklađuju s međunarodnim standardima kao u prestižnim destinacijama poput Santo Dominga na Tenerifima. Hotel Sol Aurora će se prenamijeniti u “all inclusive” hotel, čime se društvo otvara novom segmentu tržišta, a zanimljivo je da će to biti jedini “all inclusive” hotel u Umagu. Dio ulaganja Istraturist će usmjeriti u povećanje kapaciteta kampa Park Umag za 11 posto po broju parcela, a broj luksuznih parcela porast će za 23 posto. “Budući da je prošle godine okončan investicijski ciklus vrijedan 120 milijuna eura, kojim je 72 posto kapaciteta podiglo kategoriju na 4 i 5 zvjezdica, u sljedeće dvije godine fokusirat ćemo se na diferencijaciju portfelja preko marke i modifikacije usluge, unapređenje kamping i apartmanske ponude te na pripremu novoga investicijskog ciklusa u nekoliko većih projekata”, zaključuju u Istraturistu. Iako je u ovoj godini teško nadmašiti lanjska ulaganja, u prvom redu u obnovu hotela Lacroma Resort na Babinu kuku, u turističkoj grupaciji Valamar ističu da neovisno o krizi nastavljaju s intenzivnim ulaganjima koja će u idućoj godini dosegnuti 150 milijuna kuna. Najveći dio ulaganja ide u obnovu hotela Neptun u Poreču koji će postati Valamar Riviera Hotel&Residence sa četiri zvjezdice u središtu Poreča, čije se otvorenje očekuje početkom sezone iduće godine. Maistra će u 2010. otvoriti poslovni hotel Lone u čiju je gradnju uloženo oko 40 milijuna eura. Oko 60 milijuna kuna u pripremu iduće sezone uložit će porečka Plava laguna. U planu je rekonstrukcija kupaonica, vanjskog bazena te terase hotela Mediteran, rekonstrukcija soba u hotelu Delfin, kupaonica u hotelu Laguna Materada, rekonstrukcija sanitarnih čvorova u kampovima Ulika, Zelena laguna i Bijela uvala te uređenje plaža. Sezonu 2010. mogao bi dočekati i novoobnovljeni Arenaturistov hotel Histria u koji će se uložiti između 15 i 20 milijuna eura.
Ništa od planova
Iako se u ovoj sezoni očekivao dovršetak nekih većih investicija koje već kasne, moglo bi se dogoditi da neki od njih goste neće primiti ni ovog ljeta, barem kad je Split u pitanju. Nagađa se tako da će zbog nedostatka novca dodatno biti odgođeno otvaranje Kerumova hotela Marjan Hilton koji se prema nekim izvorima neće dovršiti do uoči sezone 2011. godine. Već za Uskrs goste bi, međutim, mogao primiti Radisson Blu Resort u Splitu u koji se ulaže oko 40 milijuna eura. Nekadašnji hotel Split je u studenome 2007. godine potpisao ugovor o upravljanju hotelom na dvadeset godina s međunarodnom hotelskom grupacijom Rezidor Hotels APS Denmark, koja je vlasnik brenda Radisson, pa će hotel Split nakon dovršetka gradnje nositi ime Radisson Blu Resort Split.
Zbog krize neće investirati
‘Teško je planirati’
U znatna ulaganja zbog teške poslovne godine neće ulaziti Jako Andabak, barem kad je u pitanju grupacija Blue Sun Hotels&Resorts, čiji je većinski vlasnik. Andabak ističe da je zbog krize i teške situacije u hotelijerstvu vrlo teško planirati investicije.
Jačanje postojeće ponude
‘Opterećeni smo nametima’
Ugo grupa, koja je svojedobno imala velike ambicije u turizmu, sad je vrlo oprezna. “Turistička 2009. godina koja je iza nas po uvjetima poslovanja i ostvarenim poslovnim rezultatima najteža je do sada posebno za hotelski sektor. Prema prognozama i najavama s tržišta 2010. bit će još teža. Uvjeti pod kojima posluju hotelijeri u Hrvatskoj, opterećeni brojnim fiskalnim, a posebno parafiskalnim nametima teških milijune kuna od kojih najveći dio nije ni u kakvoj funkciji razvoja turizma, pretežak su teret za niskoakumulativni hotelski sektor i jedan od glavnih uzroka njegove nekonkurentnosti i nelikvidnosti. Kraj takvih uvjeta poslovanja koji traju godinama, na koje se nadovezuje još i ova kriza, gotovo je nemoguće govoriti o sposobnostima hotelijera za bilo kakve ozbiljnije investicije. Bez investicija ne samo da nema razvoja nego to znači nestanak s tržišta”, izjavio je za Poslovni dnevnik Branimir Jurišić, direktor Ugo grupe. Jurišić nije želio precizirati iznos ulaganja u pripremu iduće turističke sezone, navodeći tek da će hotelske kuće Ugo grupe, opatijski Milenij te šibenski hotel Solaris, uložiti u konkretne projekte, prije svega u podizanje kvalitete postojeće ponude i nove sadržaje. Investicijski potencijal i potrebe navedenih hotela te novih akvizicija, zaključuje Jurišić, trebaju “bolje dane” da bi ih mogli s uspjehom realizirati i plasirati na tržište.
Najsušnija godina u povijesti Hrvatske
‘Bilance su prenapregnute’
“U Hrvatskoj je i bez globalne krize hotelska industrija nisko profitabilan biznis bez zadovoljavajućih povrata. U uvjetima nekonkurentne tržišne pozicije zemlje, u nedostatku bilo kakvih konstruktivnih državnih poticaja hotelskim investicijama te uz silne barijere za ulagače nije moguće očekivati znatnije investicije u hotelskom sektoru. Naime, u Hrvatskoj u prvom redu ne postoji makroekonomski, napose fiskalni okvir za investiranje kao što ne postoji niti dodatni poticajni mehanizam za investiranje i dakako ne postoje ni bilo koji drugi mehanizmi upravljanja rizicima hotelskim investicijama. Ako svemu tome dodamo prenapregnute bilance hotelskih kompanija i zaduženost cjelokupnog sektora, 2010. godina će biti najsušnija investicijska godina u povijesti nove Hrvatske”, pojašnjava Miroslav Dragičević, partner u Horwath consultingu.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu