Je li novi soj virusa uzrokovao velik broj zaraženih na sjeveru Hrvatske?

Autor: Poslovni.hr , 22. prosinac 2020. u 10:03
Foto: Luka Stanzl/PIXSELL

Mutacije virusa prisutne su mjesecima i nije to ništa neobično, ali ovaj je soj ipak drugačiji saznajemo u laboratoriju koji je sekvencirao prvi koronavirus u Hrvatskoj.

Novi soj virusa korone koji se prije sedam dana pojavio u Velikoj Britaniji širi se puno brže od postojećeg virusa a hoće li tek odobreno cjepivo djelovati i na njega to se još uvijek istražuje. Mnogi stručnjaci tvrde da hoće, ali već sama mogućnost da neće je dovela do novog vala straha.

Momentalno su prekinute sve avionske veze s Velikom Britanijom a burze su pale kao da je riječ o napadu 11. rujna. Zanimljivo da se sve više sumnja da je i eksplozija broja zaraženih u Međimurju rezultat upravo tog soja virusa, piše RTL.

U srcu Međimurja, nedaleko od Preloga, upravo u ovome hotelu se 12. rujna održala svadba s 130 uzvanika. Mnogi su se zarazili tamo, neki su zarazu prenijeli drugima – i u roku od tjedan dana zaraženih je bilo 120. Tri mjeseca kasnije, saznajemo da je kaos koji je pogodio sjever Hrvatske možda uzrokovao baš novi soj virusa.

“Kad vidite na području Varaždina i Čakovca kako je snažno išla uzlazna linija novooboljelih, snažno iznad Hrvatske, iznad prosjeka Europe. Nitko tko radi s virusom godinama i razumije se u viruse ne može se oteti dojmu to ne može imati veze samo sa određenim situacijama nepoštivanja epidemioloških mjera”, rekla je Alemka Markotić, ravnateljica Klinike za infektivne bolesti Dr. Fran Mihaljević.

Mutacije virusa prisutne su mjesecima i nije to ništa neobično, ali ovaj je soj ipak drugačiji saznajemo u laboratoriju koji je sekvencirao prvi koronavirus u Hrvatskoj.

“Soj ima 14 promjena, obično sojevi imaju jednu ili dvije nemaju taj veliki broj, a ovaj ima 14 izmjena i te izmjene izazivaju promjene ne samo u genetskom kodu već i u proteinu koji virus generira. Ima puno načina kako se virus optimizira i tako bude prilagodljiv za naše receptore i veže se. Upravo ga ta prilagodba čini efikasnijim”, pojasnio je Oliver Vugrek, voditelj Laboratorija za naprednu genomiku pri Institutu Ruđer Bošković.

Da je efikasniji potvrđuju i britanski znanstvenici koji su izračunali da se novi soj širi i do 70 posto brže.

“Ono što se viđa i kod nas i u drugim zemljama je da su puno teži bolesnici, više njih s upalama pluća. Dosta tih stvari analizom bi se moglo vjerojatno povezati i s nekakvim promjenama u virusu”, kazala je Markotić.

Hoće li cjepivo djelovati?

I dok se radikalnim zatvaranjem pokušava spriječiti širenje novog soja, postavlja se pitanje hoće li cjepivo štititi od mutiranog virusa.

“Na temelju predikcija u interakciji s protutijelima ne bi trebalo biti problema, ali čak i ako bude, ova cjepiva će obuzdati pandemiju, a u međuvremenu će se napraviti drugo. Cjepivo je naše rješenje, kratkoročno i dugoročno”, kazao je Stipan Jonjić, virusni imunolog.

Nizozemska, Danska i Italija također su prijavile novi soj u populaciji.

“Ono što nam stvara još veću nesigurnost jest činjenica da li su se proučavali i drugi genomi zadnjih 15 dana s obzirom na to da je Engleska prva sekvencirala ovaj genom i to zato što inače Engleska najviše provodi sekvenciranja”, poručila je Nela Sršen, liječnica u Padovi.

Komentirajte prvi

New Report

Close