Sladorani je odobrena dodatna izvozna kvota za količinu od 22.395 tona," izvijestio je 6. svibnja 2013. ministar poljoprivrede Tihomir Jakovina upravu županjske šećerane, a preslika tog dopisa uz još nekoliko dokumenata vezanih uz šećernu aferu koja ovih dana potresa resorno ministarstvo dostavljena je Poslovnom dnevniku od pouzdana izvora s te adrese uz jamstvo anonimnosti.
Dva mjeseca prije Jakovine (7. ožujka) upravi Sladorane pisao je i ravnatelj Agencije za plaćanja u poljoprivredi Ante Pezo. S obzirom na uvid u podatke o iskorištenju izvoznih kvota za šećer Pezo prvog čovjeka Sladorane Luku Burilovića moli neka "žurno dostavi očitovanje o potrebama za dodatnim količinama kvote za izvoz šećera u EU za 2012/2013.." Ova dva dopisa, ali i zapisnik sa sjednice povjerenstva koje je u rujnu 2012. uvelo novi model raspodjele izvoznih kvota za šećer otvaraju dodatne dvojbe oko najnovije afere u koju se upetljao ministar Jakovina. Podsjećamo, povjerenstvo koje dodjeljuje izvozne kvote za šećer 3. rujna 2012. uz protivljenje dva (HGK i Državni ured za trgovinsku politiku) od pet članova i mimo kriterija određenih pravilnikom (NN 100/10) Šećerani Osijek dodijelilo je kvotu od 80.977,5 tona, Sladorani 41.388,5 te Viru 57.584 tone i Podravci 50 tona.
Povjerenstvom je predsjedala zamjenica ministra Jakovine Snježana Španjol gurajući argument kako će se "novom raspodjelom ispraviti nepravda nanesena Šećerani Osijek budući da povjerenstvo u ranijim raspodjelama nije postupalo sukladno propisu." Španjol je već tada povjerenstvu najavila i da će se "odlukom ministra pri raspodjeli izvozne kvote za šećer simulirati moguća podjela proizvodnih kvota." Godinama je tržište šećera slovilo kao najuređenije i kvota je dijeljena na tri jednaka dijela. Kako je izvozna kvota zapravo vrijednosni papir težak 130 milijuna eura to znači – uskrati li Jakovina nekome samo jedan posto kvote uzima mu 1900 tona i prihod smanjuje za oko 1,2 amilijuna eura. Povećanjem kvote osječkoj šećerani dao joj je mogućnost zarade od 15 milijuna eura, dok je Sladoranu kroz manju kvotu oštetio za oko 14 milijuna eura. S obzirom da Šećerana Osijek nije iskoristila cijelu kvotu, navodno je izvezla oko 35 tisuća tona, ostao je izravno zakinut i državni proračun i propala je izvozna kvota vrijedna 33 milijuna eura.
Potpis na dvojbeni zapisnik povjerenstva Španjol je stavila tek kao "suglasna" dok je Jakovina svojim potpisom "odobrio" sadržaj zapisnika. Povjerenstva o kvotama odlučuju od 2007. i nikada, uvjerava nas izvor, nijedan ministar nije potpisivao zapisnik već predsjednik povjerenstva. Španjol je, procjenjuje, znala da krši pravilnik, no vjerojatno je po naputku ministra morala provesti odluku. Stoga je dokument dala i njemu na potpis i time ga zapravo više nego sebe "umočila" u aferu koju je navodno, ovih dana počeo "rasplitati" i DORH. Ostaje dvojbeno zašto je ministar Jakovina, sijući proteklih dana brojne argumente u svoju korist i kako ima puno diskrecijsko pravo iz godine u godinu mijenjati model raspodjele kvota, prešutio da je Sladorani lani u svibnju ponudio ispravak nepravde, odnosno dodatnu kvotu od 22.395 tona šećera te zbog čega je s tim "darom" kasnio čak dva mjeseca u odnosu na dopis Sladorani upućen iz ureda ravnatelja Peze.
Sladorana je o zloporabi i rezanju kvote u listopadu 2012. izvijestila premijera Zorana Milanovića, tadašnjeg potpredsjednika Vlade Nevena Mimicu i ministricu vanjskih poslova Vesnu Pusić. Kako se spomenuti trojac nije ni osvrnuo na njihov dopis u siječnju 2013. Uprava županjske šećerane dokumentaciju je dostavila i DORH-u. Upravo taj dopis mogao je potaknuti ministra Jakovinu da pokuša umanjiti svoj grijeh. Međutim, ministru, čini se, tada nije bilo poznato kako Sladorana ne smije prihvatiti njegov neočekivani "dar" budući da je kvota raspodijeljena u cijelosti i pripadala je osječkoj šećerani.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Pa što očekivati od takvog “sposobnog” čovjeka i ministra?
Uključite se u raspravu