Dok se čeka još izdašniji natječaj za potpore prerađivačkoj industriji, vrijedan 150 milijuna kuna, koji je ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak najavio za prvo tromjesečje 2014., Poslovni dnevnik napravio je anketu među poduzetnicima koji su te potpore dobili u netom zaključenom krugu, kada se djelilo 120 milijuna kuna.
Puno poznatih
Pomoćnica ministra Sabina Škrtić prilikom proglašenja 110 tvrtki koje su dobile potpore istaknula je da je osnovni cilj bio usmjeriti potpore u projekte koji povećavaju broj zaposlenih, udio izvoza u prihodima i bruto dodanu vrijednost. Ministar Vrdoljak je istaknuo da će se ovime otvoriti gotovo tisuću novih radnih mjesta. Mi smo se usmjerili na 25 tvrtki koje su dobile maksimalnih dva milijuna kuna potpore. Među njima su neke vrlo poznate tvrtke poput DIV-a, Ericssona NT, Kraša, Plive, Saponije, Tvornice šećera Osijek, Zvijezde, Žita i Zagrebačke pivovare.
Od tih poznatijih tvrtki odgovor nam je poslala samo Zagrebačka pivovara. Tina Puhalo Grladinović, voditeljica korporativnih komunikacija, kaže da su kandidirali dva projekta: povećanja učinkovitosti CO2 postrojenja i projekt unapređenja automatiziranog vođenja proizvodnje. "Zadovoljni smo s potporom koju je Ministarstvo gospodarstva dalo prehrambenoj industriji jer će ista omogućiti povećanje učinkovitosti i produktivnosti, a time i konkurentnosti hrvatske industrije", kaže Puhalo Grladinović. Na pitanje koliko će s tom potporom od dva milijuna kuna povećati broj zaposlenih, izvoz i novu vrijednost kazala je: "Ova potpora pomoći će Zagrebačkoj pivovari povećati produktivnost i učinkovitost."Mnogo su susretljivije u anketi bile manje poznate tvrtke. Javilo nam ih se šest: Centrometal, Omco, Rasco, Spin Valis, Vetropack i WE-KR. Svih šest su primarno izvoznici i naglašavaju da će zahvaljujući potpori dodatno povećati izvoz, otvoriti nova radna mjesta i povećati konkurentnost.Ivan Križanec, direktor tvrtke WE-KR iz Lepoglave čijih više od 190 zaposlenika radi metalne proizvode od karoserije za automobile do industrijskih pogona, kaže da će zahvaljujući potpoti povećati broj zaposlenih za 10 posto.
"Ali i povećati proizvodnju za 30 posto, rentabilnost same tvrtke za 15 posto, smanjiti ispuštanje štetnih plinova CO2 za 20posto te smanjiti količinu industrijskog škart otpada i potrošnju energije za najmanje 15 posto", kaže Križanec, čija tvrtka 85 posto prihoda ostvaruje u SAD-u i EU. Dodaje da će s potporom nabaviti CNC stroj i FASER laserski rezač tankih limova.Frane Franičević, predsjednik uprave tvrtke Rasco, hvali Ministarstvo i kaže da je dobro da potpore daju tvrtkama koje mogu jamčiti povećanje izvoza i broja zaposlenih. Rasco proizvodi čistače cesta i druga komunalna vozila, a kako kaže Franičević, potporu će iskorititi za nabavku stroja za rezanje i savijanje pločastih materijala. "Ove godine planiramo rast prihoda od 30 posto, izvoza od 40 posto, a broj zaposlenih slijedit će te trendove", kaže Franičević naglasivši da su u četiri godine povećali broj zaposlenih s 95 na 225.Darko Ranogajec, direktor Omca, tvrtke koja zapošljava više od 400 radnika u Zagorju i čijih 97 posto prihoda dolazi od izvoza proizvoda za staklarsku industriju, kaže da će s potporom povećati proizvodne kapacitete za 10 posto.
Spin Valis: 15 radnika više
"Kad priojekt bude gotov otvorit ćemo deset do 15 novih radnih mjesta", kaže Ranogajec. Petnaest novih radnih mjesta najavljuje i Zdravko Jelčić, predsjednik Uprave Spin Valisa, koji kaže da će graditi novu sušaru važnu za proizvodnju namještaja. "Plan je povećanje izvoza u EU, SAD i Daleki istok", kaže Jelčić, čija tvrtka već 85 posto prihoda ostvaruje od izvoza.Silvija Zaspan iz Centrometala kaže da će im potpora omogući modernizaciju proizvodnje i povećanje izvoza. Navodi da 75 posto prihoda imaju od izvoza, a nakon modernizacije izvoz u zapadnu Europu planiraju povećati za osam do 10 posto, a na rusko tržište za 15-20 posto."Planiramo zaposliti četiri do šest radnika godišnje u iduće tri godine", kaže Zaspan.
Zvjezdana Korbar, voditeljica odnosa s javnošću tvrtke Vetropack Straža, hvali projekt ministarstva, ali ističe da bi bilo bolje da se predviđena sredstva dodjele na manji broj projekata. "Zamijenit ćemo stari staklarski IS stroj novim te tako poboljšati kvalitetu gotovih proizvoda i radne uvjete", kaže Korbar koja dodaje da im je cilj time bio očuvati postojeća radna mjesta.Iz Coca-Cole, koja je primila manju potporu, 774 tisuće kuna, ali je u medijima prozivana jer je 2011. ugasila punionicu u Solinu, kažu da će potporu uložiti u obnovu "dijela svojih proizvodnih postrojenja bitnih za osiguranje sigurne opskrbe tržišta". "Potpora države Coca-Coli nije ništa neuobičajeno jer je ona, kao hrvatska proizvodna tvrtka, zadovoljila sve natječajne uvjete", zaključuje Trbojević.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Vrdoljakove potpore, takvo sto ne postoji.
Potpore isplacuju gradjani hrvatske i to prije svega oni zaposleni koji placaju 25% PDV-a, 13% za zdravstveno, 20% za mirovinsko, poreze i prireze. Vrdoljak puno vise uzima iz proracuna nego sto daje u njega. Stoga je kranje bizarno bilo kakav proracunski transfer nazivati Vrdoljakovim potporama.
Molio bih gospodina Ivezica da izmjeni naslov jer je isti uvreda za sve one koji placaju poreze u Hrvatskoj.
Inace drzavna redistribucija nije donjela nista dobro niti jednoj ekonomiji pa nece ni Hrvatskoj. “Potporama” drzava uzima jednima pa daje drugima i to obicno na principima politicke podobnosti.
Opet se lova djelila prema političkom i pajdaškom principu. Neki od ozbiljnih manjih proizvođača i izvoznika nisu dobili niti lipe jer se nitko nije “založio” za njih! [emo_palacd]
Glavo da je ekipa glasala protiv PSN za DIOKI-imali bi 80% izvoza i mogao bi se pohvaliti rezultatima i rastom BDP, vrijeme je za objave ponuda koje su pristigle gospodine ministre.
Uključite se u raspravu