Priroda i ljudi zajedno – naziv je završne prezentacije rezultata i iskustava projekta COAST koja je danas održana u Zagrebu.
Projekt ukupne vrijednosti od 7.000.000 dolara provodili su od 2007.godine na području Dalmacije Program Ujedinjenih naroda za razvoj (UNDP) i Ministarstvo zaštite okoliša i prirode RH, uz financijsku potporu Globalnog fonda za okoliš (GEF). "COAST je pokrenut s ciljem očuvanja izrazito bogate bioraznolikosti te prirodne i kulturne baštine i poticanja na njima temeljenog zelenog gospodarskog razvoja ruralnih krajeva Dalmacije. Njegove aktivnosti dokazale su da očuvanje prirode može biti izvrsna prilika za razvoj gospodarstva lokalnih zajednica, s osobitim naglaskom na ruralna područja kojima prijeti depopulacija i starenje stanovništva kao posljedica napuštanja tradicionalnih gospodarskih djelatnosti", navodi se u priopćenju za medije.
„Sumnje koje su podigle globalna ekonomska kriza i klimatske promjene o tradicionalnim modelima ekonomskog razvoja, potakle su puno rasprava o alternativnom 'zelenom' pristupu koji bi osigurao uvjete za život istovremeno čuvajući prirodni okoliš,“ rekla je stalna predstavnica UNDP-a Louisa Vinton. „Ponosni smo na to da je project COAST pružio uvjerljivu viziju toga kako 'zelena ekonomija' zapravo može izgledati u praksi.“
Kako bi pružili izravnu podršku zelenim poduzetnicima iz Dalmacije, projekt COAST je 2008. godine pokrenuo Program za poticanje zelenog poduzetništva (PPZP) u suradnji s razvojnim agencijama četiriju dalmatinskih županija, te Splitskom i Jadranskom bankom. Potencijale i važnost zelenog poduzetništva za ruralni razvoj Dalmacije pokazalo je 97 poduzetničkih projekata ukupne vrijednosti 169 milijuna kuna. U sklopu PPZP-a poticane su poslovne inicijative iz područja ekološke poljoprivrede, uzgoja autohtonih sorti i pasmina, održivog ribarstva i školjkarstva te ruralnog, pustolovnog i na prirodi temeljenog turizma kao gospodarskih grana s velikim mogućnostima razvoja. Pioniri zelenog poduzetništva u Dalmaciji ogledni su primjer kako čuvati vrijednu prirodu i okoliš te donose inovativne zelene proizvode i usluge koji rezultiraju novim investicijama i radnim mjestima.
„Svakako najznačajnijim rezultatom projekta možemo označiti Program poticanja zelenog poduzetništva kao praktičnog oblika poticanja održivog ruralnog razvoja,“ rekao je zamjenik ministra zaštite okoliša i prorode, i nacionalni direktor projekta COAST Hrvoje Dokoza. „Program je pokazao da zeleno poduzetništvo može imati pozitivan, kao i umanjiti negativan utjecaj na stanje bioraznolikosti, te da je ono razvojna prilika za investiranje u konkurentno gospodarstvo u ruralnim područjima Dalmacije i ostalih dijelova Hrvatske.“
Analiza zelene razvojne opcije za ruralnu Dalmaciju pokazuje potencijal za stvaranje do 10.000 novih radnih mjesta u realnom sektoru. Očekivani doprinos rastu BDP-a Dalmacije je 3-4 %, a ako se promatraju samo ruralna područja, gotovo dvostruko više. Iskustva ruralnih područja zemalja Europske unije (EU) nam pokazuju da je oživljavanje ruralnih krajeva moguće te za ove namjene EU izdvaja značajna sredstva čiji će dio biti na raspolaganju i RH u razdoblju 2014. – 2020. godine. Model poticanja zelenog ruralnog razvoja Dalmacije uspostavljen projektom COAST zadovoljava sve kriterije utvrđene u strateškim dokumentima i programima ruralnog razvoja EU. U sklopu događanja predstavljene su i Smjernice za poticanje održivog ruralnog razvoja Dalmacije kako bi se podijelila pozitivna iskustva i primjeri dobre prakse s ostalim razvojnim agencijama u Hrvatskoj, institucijama i udrugama koje se bave regionalnim razvojem te svima koji će aplicirati za sredstva EU fondova.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu