Hrvatski sabor jutros je zasjedanje nastavio raspravom o prijedlogu izmjena Zakona o Državnom sudbenom vijeću (DSV) u prvom čitanju, koje bi, po riječima ministra pravosuđa Orsata Miljenića, trebale dovesti do veće mobilnosti sudaca, a time i ujednačenijeg rada sudova.
Tim se Vladinim prijedlogom, sukladno obvezama iz pregovaračkog poglavlja 23., propisuje mogućnost da se sucima izabranima u DSV umanji obavljanje sudačke dužnosti, i to predsjedniku Vijeća za 75 posto, a članovima za 50 posto.
U cilju postizanja bolje mobilnosti sudaca (mogućnosti njihova premještaja s manje radno opterećenih na radno opterećene sudove), te veće transparentnosti u odlučivanju, propisuje se obveza DSV-a da na svojim internetskim stranicama objavi potrebu popunjavanja slobodnih sudačkih mjesta zbog takvog premještaja.
Suci koji žele biti trajno ili privremeno premješteni u drugi sud DSV-u bi dostavljali pisani zahtjev za premještajem, uz koji bi prilagali i rješenje predsjednika suda o ispunjavanju svoje sudačke obveze u zadnje dvije godine.
Temljem pristiglih zahtjeva, DSV bi sastavljao listu prvenstva sudaca, vodeći računa o postotku ispunjenja okvirnih mjerila za rad sudaca i njihovih ukidnih odluka, vodeći računa o potrebama suda s kojeg se sudac premješta te suda na koji dolazi.
Zakon predviđa da DSV može za pojedine stegovne postupke imenovati posebno stegovno vijeće koje će provesti postupak, utvrditi činjenice i obrazložiti ih pred DSV-om.
U slučaju kada iz ponašanja suca ili njegovog odnosa prema radu proizlazi sumnja na trajni gubitak sposobnosti za obnašanje sudačke dužnosti, na zahtjev predsjednika suda ili DSV-a sudac bi se bio dužan podvrgnuti liječničkom pregledu.
Mišljenje o kandidatima za predsjednika suda i njihovim programima rada tražilo bi se od predsjednika neposredno višeg suda, predsjednika Vrhovnog suda i ministra pravosuđa, koji su ga dužni dati u roku od 30 dana.
O izmjenama Zakona o DSV-u raspravljaju saborski klubovi.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu