Hrvatski ribari za izlov tune u 2016. imaju kvotu 551,22 tone što je za 90,06 tona više nego u 2015. Ova dobra vijest oglašena je ovih dana i u novom pravilniku koji i nadalje zadržava vrlo restriktivan okvir. Ta najugroženija riblja vrsta pod budnom je paskom Međunarodne komisije za zaštitu atlantskih tuna (ICCAT) koja je prije nekoliko godina drastično srezala izlovne kvote. O čemu je riječ, ilustrira podatak iz 2002. kada je Hrvatska imala kvotu od 1232 tone.
Gospodarski izlov dopušten je između 26. svibnja i 24. lipnja uz ostanak izuzeća za RH da se za daljnji uzgoj mogu izlovljavati i tune teške tek osam kilograma, dok one za prodaju ne smiju biti ispod 30 kg. Svi brodovi koji sudjeluju u izlovu i transportu tune obvezni su imati sustav za praćenje plovila (VMS), postupci prekrcaja moraju biti dokumentirani video snimkama, a cjelovit proces moraju nadzirati i nacionalni i promatrači ICCAT-a. Iako ukupni uzgojni kapacitet RH ostaje ograničen na 7880 tona, što je prijavljeno ICCAT-u u srpnju 2008. radi u međuvremenu srezanih kvota u 2016. ukupna ulazna količina tuna na uzgajališta ne smije biti veća od 2947 tona, a rasporedit će se uzgajivačima sukladno kriterijima koje će dati resorni ministar.
Povećanje kvote pogurat će zasigurno i rast izvoza gdje tuna, odnosno ukupni ribarski sektor drži visoku poziciju ostvarujući pozitivnu bilancu. Prema podacima HGK zaključno s rujnom 2015., na izvozu ribljeg asortimana realiziran je prihod u visini 113 milijuna eura, dok je u istom razdoblju na uvoz ribe potrošeno 69 milijuna eura.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu