Država nakon devet godina partnerstva i višegodišnjeg pregovaranja s Orco Property Grupom gubi u bitci oko hvarskog hotelskog poduzeća Sunčani Hvar.
Kako nam je potvrđeno i u Državnom uredu za upravljanje državnom imovinom (DUUDI), službeno je iz uprave tvrtke stigla obavijest o namjeri pokretanja predstečajnog postupka u Sunčanom Hvaru. Takvu naznaku uprava je dala i prošli tjedan u obavijesti putem Zagrebačke burze, u kojoj navodi da je u posljednje tri godine u Sunčanom Hvaru dovršeno operativno strukturiranje čime je postignut rast svih segmenata poslovanja, pa i operativna dobit u protekle dvije godine, ali je opstanak tvrtke, tvrde, ugrožen zbog znatne prezaduženosti, zbog čega je nužno njezino financijsko restrukturiranje. No, predstečajni postupak pripisuju odlukama predstavnika DUUDI-ja na nedavnoj glavnoj skupštini, na kojoj je država odbila sve Orcove prijedloge.
32milijuna
eura kredita otkupio je Orco od banaka
Konkretno, radilo se o pokrivanju gubitaka iz prethodnih godina kroz smanjenje temeljnog kapitala, te da potom država i Orco svoja potraživanja pretvore u temeljni kapital. Predstavnici države i ostali mali dioničari odbili su, pak, glasovati za takve odluke jer im nije dostavljena i potrebna dokumentacija za odluke, posebice izvještaj Nadzornog odbora o ispitivanju financijskih izvješća. "Orco je tijekom glavne skupštine poticao DUUDI da prihvati prijedlog za stanku, kako bi obje strane mogle raspraviti i usuglasiti predložene mjere financijskog restrukturiranja, ali je DUUDI prijedlog odbio i glasao protiv odluka", proziva uprava u pojašnjenju okolnosti zbog kojih će, kažu, poduzeti sve mjere zaštite, a koje uključuju predstečajni postupak, no nisu ograničene samo na to rješenje. Međutim, mnogo je detalja ostalo skriveno u raspletu ove priče.
Primjerice, malo je poznato da je u prosincu Orco ponovno aktivirao arbitražni postupak protiv države na Međunarodnom arbitražnom sudu u Parizu, tvrdeći kako je propao pokušaj dogovora s državom o novom dioničarskom ugovoru i financijskoj stabilizaciji Sunčanog Hvara. No, svakako najinteresantnija vijest je, pak, kako se saznaje iz bankarskih redova, a što naravno službeno nitko iz banaka ne želi potvrditi, da su glavni ljudi Orca, najveći dioničar češki investitor Radovan Vitek i predsjednik uprave Jean Francois Ott, uspjeli u međuvremenu postići dogovor s bankama, te otkupiti njihova potraživanja za kredite koje Sunčani Hvar godinama nije u stanju otplaćivati. U dogovoru s državom i Orcom banke su, naime, proteklih godina pristale na zamrzavanje otplate glavnica u ukupnom iznosu od 52 milijuna eura i naplaćivale su samo kamate, ali s koncem prošle godine taj režim banke nisu pristale još jednom produljiti.
No, prema dostupnim neslužbenim informacijama, dvije od tri banke postile su dogovor i uz značajan diskont pristale na prijedlog otkupa njihovih potraživanja prema Sunčanom Hvaru. Riječ je, navodno, o kreditima kod Erste i kod Splitske banke, dok Privredna banka Zagreb nije prihvatila takav aranžman. Kod Erste banke Sunčani Hvar imao je kreditne obveze u visini 20 milijuna eura, a u Splitskoj 12 milijuna eura. Prema dotupnim podacima, od oko 600 milijuna kuna ukupnih dugovanja Sunčanog Hvara oko 400 milijuna dug je bankama, dok je državnim vjerovnicima nepodmireno oko 100 milijuna, a Orcu oko 80 milijuna kuna.
U svakom slučaju i u svim mogućim rješenjima koja su pred vjerovnicima, Orco je uspio zaskočiti državu i osigurati zadržavanje sva tri obnovljena hotela Amfora, Riva i Adriana, na kojima su banke imale hipoteke. Još lani država je imala jake karte u svojim rukama i mogućnost novog dogovora i uređenja odnosa s Orcom, kojeg je planiranim smanjenjem temeljnog kapitala mogla spusititi i ispod 50 posto, no karte sada dijeli Orco. Država, u čijem je portfelju Sunčani Hvar na listi tvrtki od strateškog interesa, kako saznajemo još uvijek nema službenih potvrda o tomu da su banke i Orcovi čelnici postigli dogovor oko dugovanja, no pozvala je pravnike koje ima na raspolaganju da analiziraju slučaj i potraže mogući način zaštite interesa države na Hvaru.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Tko s Đavolom tikve sadi razbijaju mu se o glavu.
Tako završavaju svi poslovi sa našim Kolonizatorima.
Evo napr. šta je sve onaj kumek u tajnim ugovorima morao potpisati Francuzima na Zagrebačkom Aerodromu , vjerojatno ćemo na kraju morati sve sami platiti.
A tek autoceste.
Piše Lula, “Kriminalci i lopovi koji varaju Hrvate i hrvatsku državu nisu dobrodošli u Hrvatsku”. Pa, po tome, trebali bismo se oprostiti sa svima u vladi! A po čemu je Orco koga prevario? Rade svoj posao, pa ako ga rade pametnije nego ove prazne glave u vladi, pa tko je onda tu kriv?
Samo, na kraju je sramotno da ovakav biser hrvatskog Jadrana sve dalje propada. Ali to je, izgleda, trend po našoj obali … npr. Haludovo i Rusi?! Gdje je tome svemu kraj?
ovakve se stvari samo u hrvatskoj mogu dogoditi !!!! jedan moj prijatelj je jednom rekao “nekim ljudima nebih dao ni dvije nacrtane ovce da mi ih cuvaju, jer iman osjecaj da bi ih izgubili ” !!!
nije orco kriv sto u ovoj drzavi nema pametnih glava
orco 1- rh 0
Uključite se u raspravu