Osječki gradonačelnik Ivan Vrkić izvijestio je danas kako je javna ustanova Zbrinjavanje otpada istočne Slavonije (ZOIS), koju je osnovalo pet slavonskih gradova, izgubila sudski spor protiv austrijskih tvrtaka "Strabaga" i "Saubermachera" zbog raskida ugovora o gradnji regionalnog odlagališta otpada te da bi gradovi zato trebali platiti oko 80 milijuna kuna odštete.
Riječ je o Vukovaru, Vinkovcima, Belom Manastiru, Županji i Osijeku,
Zbog nepoštovanja odredaba ugovora o izgradnji regionalnog odlagališta otpada kod osječkog prigradskog naselja Antunovca, posebice zbog nedobivanja građevinske dozvole u predviđenom roku, ugovor je raskinut u siječnju 2009., nakon čega su "Strabag" i "Saubermacher" pokrenuli sudski spor tražeći odštetu za izgubljenu dobit.
Na izvanrednoj konferenciji za novinare Vrkić je izvijestio kako je od zagrebačkoga Trgovačkog suda danas dobio rješenje kojim se potvrđuje prvostupanjski pravorijek arbitražne komisije na temelju kojega bi pet gradova trebalo platiti oko 80 milijuna kuna za posao koji nikada nije odrađen, a nije ni počeo.
Najavio je kako će Gradska uprava poduzeti sve pravne radnje jer ima pravo na žalbu kojom će pokušati osporiti sadržaj toga sudskog rješenja, ali se boji da bi za neke kriminalne radnje međunarodnog kriminala račun na kraju mogli plaćati građani, u čemu, ustvrdio je, ne želi sudjelovati.
Vrkić je pozvao i hrvatsku vladu da se uključi u taj slučaj jer se, kako je rekao, "ne može dogoditi da poharani istok u ratu u miru opljačkaju oni koji nisu napravili nikakav posao", a iz toga kraja žele uzeti golem novac.
Upozorio je vladu kako je, po njegovim informacijama, u monetizaciji Hrvatskih autocesta (HAC) navodno spreman sudjelovati i "Strabag" te se zapitao može li u takvim projektima sudjelovati netko tko, kako je rekao, "s ovih prostora pokušava oduzeti nešto što mu ne pripada".
Vrkić je izvijestio kako je zbog tog slučaja već podignuto desetak kaznenih prijava, ali nema informacija je li nešto učinjeno pa je pozvao državna tijela da "zaštite građane od onih koji su smišljeno napravili sve kako bi došli do novca koji im ne pripada".
Izvijestio je kako je i osobno podnio kaznenu prijavu protiv nekoliko osoba jer je dosad za odvjetničke usluge za spor koji je izgubljen plaćeno 12 milijuna kuna.
"Bit ćemo ustrajni u tome da ne sudjelujemo u pljački koja je organizirana protiv istoka Hrvatske. Ako ovo dođe na naplatu, pitanje je što možemo raditi s proračunom jer smo ionako zatekli praznu blagajnu", zaključio je Vrkić.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Steta je bilo ovakav posao dati stranoj kompaniji. Da je bar ovo dobio IGH ili Dalekovod zamislite 80 miljona kuna bez da su lopatu zakopali.Stvarno steta. Kako bi taj izvanredni prihod izgledao u FI-u.
Bolje tuzi one koji nisu izdali gradjevinsku dozvolu na vrijeme i one koji su potpisivali manjkave i potencijalno stetne ugovore.
Uključite se u raspravu