Istražuje se 21 ruralni projekt

Autor: Božica Babić , 05. travanj 2016. u 22:00
Davor Romić i Elizabeta Kos, jedina pomoćnica u ministrovu muškom timu/Žarko Bašić/PIXSELL

U fokusu zemljišna reforma, revizija ruralnog programa, te smanjivanje PDV-a na hranu i repromaterijal.

Kada 11 travnja. ujutro poljoprivrednici bace pogled na svoje bankarske račune vidjet će da su im uplaćene potpore temeljem prava iz 2015. godine, najavio je jučer ministar poljoprivrede Davor Romić na druženju s novinarima kojima je predstavio svoj tim suradnika, zamjenika i osam pomoćnika.

Bit će isplaćeno 944 milijuna kuna iz europske omotnice za izravne potpore te 27,4 milijuna kuna ugroženom mljekarskom sektoru kroz interventnu mjeru, a tu potporu u jednakom omjeru daju Europska komisija i Vlada RH iz državnog proračuna.  

Mimo kriterija
Govoreći pak o postupku izmjena nacionalnog programa ruralnog razvoja za razdoblje do 2020., koje će biti i strateške i tehničke naravi, ministar je potvrdio da mjerodavne institucije RH provode nadzor 21 projekta, i to nakon što su ih prethodno 'pročešljali' i inspektori EK. Radi se o projektima kojima su kroz mjeru četiri (ulaganja u poljoprivredna gospodarstva) odobreni najviši mogući iznosi potpore u protuvrijednosti pet milijuna eura. Spomenuti projekti su pod sumnjom da su najviši iznos potpora dobili mimo kriterija koje uvjetuje EK. Romić je ponovio da uz izradu strategija za poljoprivredu i prehrambenu industriju te šumarstvo i drvnu industriju u svom mandatu fokus misli usmjeriti i na zemljišnu reformu.

 

67tisuća

hektara obraslo je u korov i nije u funkciji samo u Zadarskoj županiji

"Dijagnosticirali smo da je zapušteno oko 650 tisuća hektara, zbog toga što nisu u funkciji godišnje gubimo milijarde kuna", ustvrdio je ministar i za ilustraciju naveo kako je samo u Zadarskoj županiji u korov zaraslo 67.000 hektara, te da se u Konavlima koristi manje od 10 posto od ukupno raspoloživog poljoprivrednog zemljišta koje se prije 30 godina cjelovito obrađivalo. Najviše zapuštenog zemljišta nalazi se u Dalmaciji, iznio je ministar.Kada je riječ o PDV-u, raspravlja se o tri moguće opcije. Jedna je smanjivanje poreza na repromaterijal, druga uključuje i hranu, a treća je da država dio PDV-a prepusti poljoprivrednim gospodarstvima kao što to već prakticiraju pojedine članice EU.

"Rade se samo simulacije s obzirom na odluku Vlade da u 2016. neće biti nikakvih promjena u aktualnoj poreznoj politici," rekao je Romić dodavši kako će prijedlog novog modela PDV-a biti gotov do usvajanja proračuna za 2017.Špekulativne zalihe šećera, problem naslijeđen iz mandata bivšeg ministra Tihomira Jakovine zbog kojega je RH potencijalno suočena s kaznom od 16 milijuna eura, bit će riješen uskoro, kratko je kazao Romić. Nije međutim, bio pripravan otkriti nijedan konkretan detalj iz budućeg prijedloga već je samo najavio kako će Vlada premijera Tihomira Oreškovića sljedeći tjedan donijeti uredbu kojom namjerava raspetljati šećernu enigmu. 

Stop nepoštenju
Uskoro će, ustvrdio je Romić, biti predstavljen i zakon o nepoštenoj trgovačkoj praksi kojim će biti obuhvaćen cjelovit opskrbni lanac od primarne poljoprivrede preko prehrambene industrije do trgovaca i njihove maloprodajne mreže. Time će se Hrvatska konačno svrstati među članice EU koje su već riješile tu problematiku. 

Komentari (1)
Pogledajte sve

Poljoprivreda treba da bude glavna privredna grana i uvijek na prvom mjestu. To ne znači zanemarivanje industrije i usluga. Poljoprivreda može da zaposli veliki broj ljudi. Treba prvo pokriti potrebe zemlje za hranom i sirovinama a poslije nešto i izvoziti. Na selu se lakše rješava stanbeni problem. I ostali problemi , čuvanje djece , školovanje , sport , zabava sve je bliže i lakše. Poljoprivreda nije motika jer sve se radi mašinama. Treba dovesti radnike iz Ukrajine, Moldavije i Rumunjske da rade u poljoprivredi. Njima je mjesečna plaća od 1000 € dobra. Država treba da se brine da se sve proda ono što se proizvede. Država to može jer ima kadrove i institucije.

New Report

Close