Islandski predsjednik nakon 20 godina rekao – dosta

Autor: Poslovni.hr/H , 02. siječanj 2016. u 09:27
Foto: Reuters

Islandski predsjednik bira se na neposrednim izborima, a ustav ne ograničava broj mandata.

Islandski predsjednik Olafur Ragnar Grimsson objavio je da se nakon 20 godina na dužnosti neće kandidrati za novi mandat.

"Osjećam da je došlo vrijeme da se ovlasti predsjednika prenesu na neka druga ramena i odlučio sam da se neću ponovo kandidrati na dužnost", rekao je Grimsson (72).Grimsson je na dužnosti od 1996., a posljednji je put izabran 2012.

Islandski predsjednik bira se na neposrednim izborima, a ustav ne ograničava broj mandata. Grimsson je tek peti predsjednik Islanda otkako je zemlja stekla neovisnost od Danske 1944. godine. Idući izbori su u lipnju.

Predsjednik ima uglavnom ceremonijalne ovlasti, ali može staviti veto na vladine zakone, što je Grimsson nekoliko puta i učinio. Odbio je potpisati zakon kojim se obeštećuju britanski i nizozemski državljani nakon propasti islandskih banaka 2008., a i aktivno se protivio željama vlade da se priključi Europskoj uniji. 

Komentari (4)
Pogledajte sve

@ahmad

I zasto onda trziste kapitala kaze da je rizicnije posuditi novac Islandu nego recimo Hrvatskoj, Bugarskoj ili Rumunjskoj?

Oni nisu na nikakvom putu oporavka, a u velikim su problemima ako cijene energenata ostanu niske. Proizvodnja aluminija cini 20% ekonomije, a druge energy intensive industrije vjerojatno jos 20%. Njihova prednost je dugo bila vrlo jeftina geotermalna energija. Medutim kako drugi izvori energije (ugalj, plin, nafta) pojeftinjuju to proizvodnja aluminija na Islandu postaje sve manje isplativa.

Twixer, izgleda da nisi dobro informiran. Ministar financija Islanda uveo je posebni porez od 39 % kojim će oporezivati novac štediša koji ga iz lokalnih banaka žele preseliti u inozemstvo. Omogućili su da se direktorima banaka sudi kao kriminalcima, za razliku od SAD-a i Europe, gdje su banke dobile novčane kazne zbog nepravilnosti u poslovanju, dok su se njihovi direktori izvukli nekažnjeno. Primjerice, predsjednik i direktor luksemburške podružnice i drugi najveći dioničar islandske Kaupthing banke u veljači ove godine osuđeni su na četiri do pet godina zatvora. Dok su druge države pomagale bankama na Islandu su osigurali samo novac domaćih vlasnika bankovnih računa, te su ograničili isplate.
Kao i sve druge zemlje Island je pretrpio težak udarac zbog financijske krize, ali danas je na putu sigurnog oporavka, a kako priznaje i Međunarodni monetarni fond, oporavak je postignut bez ugrožavanja javnog sustava zdravstva i školstva.
Stopa nezaposlenosti pala je na samo četiri posto, čime je Island među najuspješnijim zemljama po tom kriteriju.
Umjesto održavanja umjetne vrijednosti lokalne valute, prihvatili su inflaciju. To je podiglo cijene na domaćem tržištu, ali i pomoglo jačanju izvoza. Island je bio prva zemlja u Europi koju je pogodila financijska kriza, ali je isto tako i prva čija ekonomija se vratila na razinu prije krize.
Gospodarski rast je prošle godine usporio, no očekuje se da će ove i sljedeće godine dosegnuti tri posto, zahvaljujući snažnoj domaćoj potražnji i turizmu.
Inflacija je trenutno na 0,8 posto, što je ispod ciljane od 2,5 posto, no ove se godine očekuje realni rast plaća od blizu šest posto.
Javne financije su također u solidnom stanju, te je proračun prvi puta u sedam godina imao suficit, odnosno višak od 1,8 posto BDP-a.

GDJE BI NAM KRAJ BIO S TIM BROJKAMA???

Jedna od rijetkih zemalja u Europi koja se zaduzuje po vecoj cijeni nego Hrvatska.

Island 10-year yield 5.88 vs. Croatia 4.02

Proizvodnja aluminija im je 20% ekonomije. Pad cijena energenata ce ih pogoditi jer se njihova prednost zbog jeftine geotermalne energije topi.

Prosli put su ih unistile 3 banke, ovaj put ce vjerojatno 3 tvornice aluminija, pa ce onda propasti 3 tvornice za preradu ribe. Problem ovakvih zemalja je sto na 300000 stanovnika nemozes izgraditi divrzificiranu ekonomiju pa su oscilacije u ekonomskim ciklusima ogromne.

New Report

Close