I ove godine na projektu Iskustvo zlata vrijedi udruga Zamisli službeni je partner i njihova glavna uloga je širiti informacije i povezivati studente s invaliditetom s poslovnim svijetom koliko god je to u njihovoj moći.
"Iskustvo zlata vrijedi prva je konkretna akcija zapošljavanja mladih s invaliditetom, točnije studenata s invaliditetom od kada smo mi iz udruge Zamisli aktivisti. Dakle, u zadnjih 10 godina, a ovo je prvi projekt koji je stvarno bio na razini. Od ovogodišnjeg projekta očekujem da će studentima s invaliditetom pružiti potpuno nova i vrlo važna iskustva prakse što će im najviše od ičeg pomoći kod budućeg zapošljavanja što je danas iznimno važno i velik plus u udnosu na ostale kandidate koji nikada nisu bili u dodiru s poslovnim svijetom", kaže Denis Marijon iz udruge Zamisli. Pomoć i svojevrsnu podršku u zapošljavanju osoba s invaliditetom od prošle godine pruža i nova legislativa, koja omogućava poslodavcima uključivanje učenika i studenata kao tzv. "zamjenske kvote" u ispunjavanje njihove zakonske obveze.
1.društveno
odgovorni projekt za studente s invaliditetom praksom i iskustvom do zaposlenja
Tvrtke su obvezne na svakih dvadeset i pet zaposlenika zaposliti i jednu osobu s invaliditetom ili su dužne su plaćati poseban porez za rehabilitaciju ili zapošljavanje osoba s invaliditetom. Mnogi smatraju kako je riječ o jednom od izuzetno moćnih poticaja u uvođenju osoba s invaliditetom u svijet rada i zapošljavanja u kojem invaliditet nije prepreka. "Najviše mi smetaju komentari da oni koji ne zaposle osobe s invaliditetom plaćaju ˝kaznu˝. Ovaj zakon znači da tko može, zaposli osobi s invaliditetom, a onaj poslodavac koji nema tu mogućnost uplaćuje tu kvotu. Ta sredstva služe za daljnje zapošljavanje osoba s invaliditetom. Kada bi živjeli u idealnom svijetu, svi bi zapošljavali osobe s invaliditetom, no neke tvrtke to ne mogu i po meni je i više nego pošteno da postoji taj fond˝, tvrdi Marijon.
Istaknuo je kako se od uvođenja zakona primjećuje pomak na bolje. "Još se treba jako puno raditi, još uvijek smo na početku, ali cijela priča o zapošljavanju osoba s invaliditetom ide ka boljem", zaključio je Marijon. Kako tvrdi Marijon, većinu korisnika udruge skupili su zahvaljujući pozivu mladima u kojem studentima s invaliditetom pružaju podršku u vidu prijevoza, prilagodbe literature za slijepe i slabovidne studente te studente s disfunkcijom gornjih ekstremiteta, pomoć asistenta za studente s invaliditetom te daktilografsku pomoć za studente s oštećenjem sluha.
Udruga Zamisli jedna je od onih u kojoj i sami studenti pomažu jedni drugima."Najviše pomažu jedni drugima prijenosom informacija, ali i praksom te volontiranjem. Ponekad i predavanjima o svojim iskustvima", kaže Marijon. Udruga kontinuirano radi na učvršćivanju infocentra za mlade Zagreb i centra podrške studentima s invaliditetom, a rade i na prilagodbi filmova i kazališta za slijepe te pripremaju maturanate s invaliditetom za upis na fakultete.
Od svih djelatnosti, nagrada i uspjeha udruge Marijon je najponosniji na to što su uspjeli postaviti na noge centar podrške studentima s invaliditetom. "Godinama smo ukazivali nadležnim institucijama na problematiku te na činjenicu da je to najveća zapreka ravnopravnom studiranju, no svi su se držali toga samo na papiru, a u stvarnosti i praksi ne. Polako, iz godine u godinu na kraju smo ga uspjeli sami razviti iz temelja i to je velik uspjeh. Trenutno radimo na pokretanju suradnja sa sveučilištima i fakultetima i nadamo se još boljim rezultatima", zaključio je Marijon.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu