Crodux plin izvijestio je danas da je dostavio prijedlog mogućeg sudjelovanja u financijskom i operativnom restrukturiranju Diokija i Dina Petrokemije kroz predstečajne nagodbe, te stjecanje većinskog udjela u restrukturiranim društvima.
Predsjednik Uprave Crodux plina Ivan Čermak u obavijesti o prijedlogu preuzimanja zagrebačkog Diokija i omišaljske Dine ističe kako je njegova tvrtka spremna osigurati potrebna sredstva za pokretanje i nastavak proizvodnje, osiguranje radnih mjesta, te razvoj novih projekata koji će omogućiti novo zapošljavanje.
Razmatrajući opciju preuzimanja cjelokupne Dioki grupe (Dioki i Dina Petrokemija), iz Crodux plina poručuju da su se vodili zakonskim kriterijima – pretvaranju potraživanja dijela vjerovnika u vlasnički udio, korištenju zakonskih okvira za otpis ili diskont potraživanja, te preuzimanju otplate dijela duga kroz kratkoročno i dugoročno opterećenje.
Predsjednik Nadzornog odbora Diokija Zdravko Rumenović u izjavi za Hinu pozdravio je mogućnost da Crodux plin uđe u proces restrukturiranja i preuzimanja Dioki grupe.
"Pozdravljam Čermakovu odluku i nakon dugo vremena nadam se pozitivnom razrješenju problema, što znači isplati zaostalih plaća radnicima i ponovnom pokretanju proizvodnje u Diokiju i Dini", rekao je Rumenović.
Rumenović, koji je ujedno i predstavnik radnika u Nadzornom odboru, nada se da će Crodux obnoviti proizvodnju u tvornici polistirena na zagrebačkom Žitnjaku, te da će se naći rješenje za isplatu radničkih potraživanja.
Radnici Diokija i Dine prosvjedovali su prije dva tjedna u Zagrebu tražeći hitnu isplatu zaostalih plaća i otpremnina, jer više nemaju sredstava za život, a tvrde da im je poslodavac dužan prosječno 120.000 kuna po radniku.
Predsjednik Sindikata radnika Dina Petrokemije Predrag Mihaljević kazao je kako se iz priopćenja Crodux plina može iščitati da bi uz Crodux drugi veći dioničar bio HEP, na osnovi zamjene potraživanja za vlasničke udjele.
To je jako dobra odluka, ocijenio je Mihaljević, a razlog za optimizam jest i to što su iz Croduxa prije najavljivali samo oštre rezove, dok se sada govori o razvoju novih projekata. No, više će moći reći nakon što vidi plan operatvnog preustroja, odnosno koji bi pogoni Dine ostali, a od kojih bi se odustalo.
Mihaljević očekuje da eventualni višak radnika bude zbrinut prema kolektivnom ugovoru, te ističe da je za radnike Dine sada najvažnije "pitanje kruha", budući da plaće nisu primili od polovice prošle godine.
Na pitanje hoće li sindikati Diokija i Dine i nakon današnje vijesti ustrajati na prosvjedu najavljenom za četvrtak, 14. ožujka, na Markovu trgu u Zagrebu, poručio je da će prosvjeda biti ako se do sutra ne riješi egzistencija radnika. Željeli bismo izbjeći prosvjede i više ne iscrpljivati ljude, ali to nećemo učiniti bez isplate plaća, rekao je Mihaljević.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.to bi bila čista perverzija da hep ulazi u vlasničku strukturu zajedno s privatnim investitorom, ta sve analize pokazuju da su najgore od najgorih upravo tvrtke u kojima je “isprepleten” privatni i “državni” kapital, to su okosnice kriminala i dubioza u hrvatskoj.
nije valjda da će eu komisije to dopustiti. ako čermak hoće kupiti tvrtku, sretno mu, ali tu nema što raditi “sekundiranje” državnih tvrtki, pogotovo ne hep-a.
Sretno gospodinu ČERMAKU.Nadam se da će konačno krenuti s mrtve točke no ne nadam se puno dobrog dok je u igri i R.J.
Uključite se u raspravu