HUP-Koordinacija za obnovljive izvore energije nedavno je predstavila svoj plan i program te ciljeve od kojih je svakako najvažniji pozicioniranje područja obnovljivih izvora energije kao strateškog i državnog interesa.
Koordinacija obnovljivih izvora energije zastupa područje biomase, bioplina, vjetra, sunca, pametne mreže, geotermal, male hidroelektrane i energetsku učinkovitost, a naši su članovi predstavnici znanstveno-tehničkih institucija, developeri, investitori, ovlašteni konzultanti te projektanti i monteri. Ovom prilikom moram kazati kako se zalažemo za odgovarajući položaj obnovljivih izvora energije (OIE), poticajnu energetsku strategiju Hrvatske, ravnomjeran razvoj energetskih izvora bez preferencija u cilju energetske neovisnosti te ostvarivanja aktivne i stalne komunikacije s Ministarstvom gospodarstva, Hrvatskom regulatornom agencijom te Hrvatskim operatorom tržišta energije. Upravo partnerstvo i suradnja s mjerodavnim zakonodavnim i regulatornim tijelima iznimno je važna jer u Koordinaciji smatramo kako moramo biti sudionik i kreator svih procesa koji se tiču obnovljivih izvora energije, a ne tek puki promatrač.
Povećanje potrošnje
Primjer za to je i nedavno doneseni Nacionalni akcijski plan (NAP) koji poziva na nužnost definiranja, odnosno donošenja strategije razvoja Obnovljivih izvora energije (OIE) unutar energetske strategije. NAP predviđa naime, da do 2020. godine neće biti znatnog povećanja potrošnje električne energije, što indirektno upućuje kako u idućih sedam godina nije predviđen niti gospodarski rast. S druge strane vremenski rok od dvije godine, na koliko je NAP donesen, nije dovoljan za razvoj velikih energetskih projekata, na kojima se zasniva (male hidroelektrane, biomasa…) zbog potrebnih upravnih postupaka koji se moraju provesti (prostorni planovi, studije utjecaja na okoliš lokacijske i građevinske dozvole, ugovori o priključenju i slično ..). Investitori u OIE smatraju kako je važno stvoriti odgovarajuće pravne okvire koji bi bili prije svega sigurni za ulagače te jamčili dovoljan vremenski okvir za razvoj energetskih projekata. Naše aktivnosti stoga su, osim na definiranje strategije razvoja OIE usmjerene i na suradnju u definiranju energetskog potencijala na području Hrvatske za svaki pojedini OIE te primjena ovih saznanja na redefiniranje strategije prostornog uređenja RH, prostornih planova višeg i nižeg reda te naročito preispitivanje razina zaštite uslijed prostorno planskih, ekoloških i drugih ograničenja.
Osim toga, moramo ukazivati na višestruke koristi OIE kroz energetske investicije, pokretanje proizvodnje opreme i ono što je izuzetno važno, novo zapošljavanje. Ono što smatramo da moramo popraviti jest i bolje razumijevanje o OIE u javnosti te nam je nužno educirati, osim svih zainteresiranih skupina i medije te ostvariti snažniju komunikaciju s ostalim ključnim dionicima: bankama, fondovima i Hrvatskom agencijom za malo gospodarstvo. Naime, smatramo kako se ulaganja u OIE krivo tumače pa nam je cilj širu javnosti upoznati s cijelom problematikom. Želimo inicirati izradu karte OIE, te jasno definiranje kvota radi transparentnosti i sigurnosti za investitore. Administrativne barijere, nažalost niti ovaj dio gospodarstva nisu mimoišle. Stoga moramo ukazivati na nelogičnosti i sporost administrativnih procedura. Kazao sam već kako želimo biti konstruktivni partner Vladi RH prilikom donošenja svih odluka koje se tiču OIE, pa tako želimo poticati i formirati prijedlog za novi Zakon o OIE kao i potrebne izmjene Pravilnika i tarifnog sustava za OIE. Naša je zadaća i informiranje o koristima za područja od posebne državne skrbi kroz uporabu neatraktivnog zemljišta i većih prihoda lokalne zajednice od komunalnih doprinosa i naknada.
Redefiniranje strategije
Valja podsjetiti i na činjenicu kako je u posljednjih nekoliko godina u OIE u Hrvatskoj investirano više od 300 milijuna eura, a novim NAP-om te se investicije značajno smanjuju kao i otvaranja visoko plaćenih radnih mjesta koje ovaj sektor otvara. U HUP-Koordinaciji za obnovljivih izvora energije smatramo kako će time Hrvatska ponovno biti na začelju po količini investicija koje su nam prijeko potrebne za ostvarenje gospodarskog rasta, smanjenja nezaposlenosti i povećanja kvalitete života u svim dijelovima RH. Naša namjera, želja, ali i nužnost je suradnja s Vladom na definiranju energetskog potencijala za područje Hrvatske te za svaki pojedini OIE. Uz primjenu tih saznanja sljedeći je korak redefiniranje strategije prostornog uređenja RH, prostornih planova višeg i nižeg reda te naročito preispitivanje razina zaštite uslijed prostorno planskih, ekoloških i drugih ograničenja. Uz to, smatramo kako novi Zakon o OIE mora regulirati i tržište Zelenih Certifikata kako bi proizvođači električne energije iz OIE mogli računati i na taj dodatni prihod, a jedan od ključnih ciljeva nam je i doprinijeti smanjenju emisije stakleničkih plinova, čišćem okolišu i zdravijoj budućnosti.
Siniša Bijelić, predsjednik HUP-Koordinacije za obnovljive izvore energije
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu