Nije uobičajeno komentirati političke teme, no kada gledamo u 2025., bili bismo neozbiljni kada ne bismo baš tu započeli u izlaganju očekivanja. Donald Trump po drugi put postaje predsjednik SAD-a, njemačka je vlada pala, a kineska ekonomija usporava. Za nas u Europi je ključno pitanje kako će se razviti situacija u Ukrajini, hoće li je SAD nastaviti podržavati, odnosno koji će biti oblik suradnje unutar NATO struktura. Kako god se situacija razvije, Europu od iduće godine čeka izvjesno povećanje izdataka za obranu jer je vrijeme kada je mogla računati da će joj SAD jamčiti vojnu sigurnost prošlo.
Na europskoj razini, pad njemačke Vlade stvara dodatnu neizvjesnost oko daljnjih koraka najveće članice EU, ne samo po pitanju Ukrajine, već i po pitanju izvlačenja Njemačke iz recesije. Ustav ograničava rast javnog duga u Njemačkoj, a treba povećati izdavanja za obranu, ulagati u infrastrukturu i izvući ekonomiju koja pleše na rubu recesije, što velik broj naših izvoznika osjeća već duže vrijeme.
Visoka zaduženost koja karakterizira kineska poduzeća i kućanstava, uslijed sloma tržišta nekretnina, neminovno znači da će gospodarski rast usporavati u Kini. Ona ne može biti motor globalnog rasta u 2025. kao što je bila nakon 2008. Dobra je stvar što je njen financijski sektor dobrim dijelom odvojen od svijeta, pa ne možemo govoriti o klasičnom financijskom slomu u Kini. Da inozemni okvir nije poticajan, jasno pokazuju cijene nafte koje su samo 70 dolara po barelu unatoč geopolitičkim problemima u svijetu i generalno niskoj razini ulaganja u istraživanje i proizvodnju nafte i plina.
Uvažavajući navedene rizike, Hrvatska će u 2025. opet biti među najbrže rastućim članicama EU. Približavamo se 80% standarda EU, na vidiku je završna faza priprema za izgledni ulazak u OECD 2026. Nikad viši investicijski kreditni rejting te nastavak ulaganja uz potporu fondova EU, te porast plaća, solidna su podloga domaćoj potražnji. Dobro napredujemo, a na nama je da nastavimo graditi kvalitetniji i robusniji sustav koji jamči predvidivost za gospodarstvenike i građane.