Industrija pada četvrti mjesec zaredom, u siječnju minus bio 5,5%

Autor: Ana Blašković , 08. ožujak 2020. u 21:59
Nestaju radna mjesta, u godinu dana u industriji je 2,4% zaposlenih manje /Ivica Galović/PIXSELL

Već četvrti mjesec uzastopno traje kontrakcija prerađivačke industrije koja u ukupnoj proizvodnji premašuje 80%.

Industrijska proizvodnja u siječnju je, treći mjesec zaredom, nastavila godišnji pad; obujam proizvodnje u prvom mjesecu smanjio se 5,5%, dok je na mjesečnoj razini rast iznosio 0,6% prema prosincu.

Već četvrti mjesec uzastopno traje kontrakcija prerađivačke industrije koja u ukupnoj proizvodnji premašuje 80%. Njezin obujam pao je u siječnju 4,8% što je najveći “minus” u sedam mjeseci. Gledano po pojedinim segmentima, samo je 10 industrija raslo, a 13 palo; najviše farmaceutika (gotovo 37%), proizvodnja metala (21%) te proizvodnja odjeće (više od 13%).

Uz prerađivački segment, negativni trend započet u ljeto 2016. nastavilo je rudarstvo i vađenje (-12%), a početak ove godine donio je pad u opskrbi električnom energijom i plinom, parom i klimatizacijom (-4%). S padom obujma nestaju i radna mjesta u industriji; broj zaposlenih u siječnju smanjen je 0,3% u mjesec dana, odnosno 2,4% u usporedbi s prošlogodišnjim siječnjem.

Zahvaljujući slabijem ostvarenju obujma industrije, državni statističari bilježe i pad proizvodnosti rada na godišnjoj razini za 3,7%.

“Nakon skromnog oporavka u 2019., industrijska proizvodnja zadržat će volatilan smjer kretanja tijekom narednih mjeseci 2020. Osim toga, niz vanjskih čimbenika, poput nastavka recesije u industrijskom sektoru u nizu europskih država uz visoku neizvjesnost i potencijalne negativne učinke koronavirusa na globalno i domaće gospodarstvo ograničavat će oporavak industrije u Hrvatskoj”, smatraju analitičari Raiffeisen banke.

U HGK smatraju da će izazov predstavljati negativna kretanja industrijske proizvodnje u EU, kriza u njemačkoj autoindustriji, upitan rast u Kini, trgovinski rat Washingtona i Pekinga te neizvjesnost oko koronavirusa.

Komentirajte prvi

New Report

Close