Ina je započela s istražnim bušenjem geotermalne bušotine Leščan GT-1 kod Đurđevca. Početak radova za Inu predstavlja nastavak istražnih aktivnosti na istražnom prostoru geotermalnih voda Leščan, nakon provedenih opsežnih geofizičkih mjerenja. Cilj je dokazati postojanje i karakteristike geotermalnog ležišta te provesti proizvodna ispitivanja kojima će se utvrditi njegova energetska vrijednost.
Toplinska energija
Utvrdi li se ispitivanjem dostatan potencijal za proizvodnju električne energije iz geotermalnih izvora, naftna kompanija odmah će krenuti s izradom druge istražne bušotine s istog bušotinskog radnog prostora. Na temelju rezultata ispitivanja i izvedenih geofizičkih mjerenja, Ina će izraditi detaljan plan razrade podzemnog i nadzemnog sustava za proizvodnju električne energije iz geotermalnih resursa.
Kad budu poznati rezultati ispitivanja i procjena potencijala proizvodnje električne energije, razmatrat će se i mogućnosti distribucije toplinske energije za lokalnu zajednicu i potrebe gospodarstva u okolici grada Đurđevca. Ukupna investicija u prve dvije bušotine iznosit će oko 20 milijuna eura, dok bi ukupna vrijednost cijelog projekta mogla premašiti 170 milijuna eura.
“Ulazak u geotermalnu energiju logičan je iskorak za Inu, koja ima više od 70 godina iskustva stečenog tijekom istraživanja i proizvodnje nafte i plina. Osim što možemo koristiti svoju postojeću ekspertizu o istraživanjima, geotermalna energija nam otvara velik potencijal za održivu proizvodnju električne energije. No, ova istraživanja nisu bez izazova i rizika – troškovno i tehnički su zahtjevnija od istraživanja nafte i plina te, osim što podrazumijevaju znatna ulaganja, ovise i o potpori države. Stoga mi, kao i svi ulagači u zelene energetske projekte, moramo imati predvidiv regulatorni okvir kako bismo čim prije mogli opravdati investicije i krenuti s proizvodnjom”, istaknula je Zsuzsanna Ortutay, predsjednica Uprave Ine.
Licenciju za istraživanje geotermalnih voda Ina je ishodila u listopadu 2023. i za manje od godinu dana uspjeli su odraditi sve pripremne aktivnosti i započeti građevinske radove na svojoj prvoj bušotini. Usto, napravili su i pripremne radove za još dvije lokacije koje će se ispitivati jedna za drugom u slučaju potvrde geotermalnog potencijala bušotine Leščan.
Ina cilja i na proizvodnju struje iz geotermalne energije iz bušotina u općini Kalinovec i Kloštru Podravskom.
Lokalna dimenzija
Potez Ine dobiva na značaju ako se zna da je za polje Leščan u Koprivničko-križevačkoj županiji iskazan najveći interes na natječaju za dodjelu koncesija istraživanja geotermalnih izvora Agencija za ugljikovodike (AZU) i Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja. Ina je, naime, pobijedila na licitaciji Leščana ponudivši 91 milijun eura, što je najveći iznos u natječaju, i instaliranje osam istražnih bušotina (također najveći broj bušotina među pet ponuđenih polja na natječaju) koje će biti smještena na područjima grada Đurđevca te općina Kalinovac i Kloštar Podravski.
Uz predstavnike regionalne i lokalne samouprave, državnih i javnih tijela na svečanosti je prisustvovao Marijan Krpan, predsjednik Uprave Agencije za ugljikovodike (AZU) koji je poručio: “Projekt Leščan konkretan je primjer kako strateški energetski ciljevi dobivaju lokalnu dimenziju i stvarni razvojni potencijal. Ina i Agencija za ugljikovodike uspješno surađuju i u okviru projekta Nacionalnog plana za oporavak i otpornost “Priprema i istraživanje geotermalnog potencijala u kontekstu centraliziranog grijanja”, gdje Ina i Crosco pružaju usluge Agenciji i Ministarstvu pri realizaciji ovog važnog projekta”.
Bušenje na lokaciji Leščan GT-1 ključna je faza istražnih aktivnosti čiji je cilj doći do geotermalnog ležišta na dubini od 3700 do 4200 metara. Procijenjena temperatura ležišta je oko 200 stupnjeva Celzija, dok je očekivana temperatura geotermalne vode na površini oko 180 stupnjeva Celzija.
Inače, Ina je u petak objavila da je Nadzorni odbor na prijedlog Vlade ponovno imenovao Hrvoja Šimovića i Marina Zovka za članove Uprave, dok će Miroslava Skalickog na toj poziciji zamijeniti Hrvoje Milić. Novi mandat članova Uprave stupa na snagu 29. ožujka i traje najdulje šest mjeseci.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu