Ina je podnijela ponudu na natječaju za izdavanje dozvola za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika na području Dinarida, doznaje se u utorak iz izvora bliskog toj kompaniji.
Agencija za ugljikovodike (AZU) danas je objavila kako je zaprimila jednu ponudu na natječaju za izdavanje dozvola za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika na području Dinarida.
Natječaj je otvoren 8. veljače, a završio je danas, 10. rujna u 12 sati, dok je okvirni rok za izdavanje dozvola prosinac ove godine.
Vlada je krajem siječnja ove godine donijela odluku o pokretanju postupka nadmetanja za izdavanje dozvola za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika na području Dinarida, i to za četiri istražna prostora, ukupne površine 12.134 četvorna kilometra na području Karlovačke, Ličko-senjske, Primorsko-goranske, Zadarske, Splitsko-dalmatinske i Šibensko-kninske županije. Istražno razdoblje traje pet godina.
Iz istražnih prostora isključeni su nacionalni parkovi te su prostori odmaknuti od obalne linije i državne granice s Bosnom i Hercegovinom.
Po podacima iz nadmetanja, dozvola za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika dodijeliti će se odabranom ponuditelju na razdoblje od najviše trideset godina, koje se sastoji od istražnog razdoblja i razdoblja eksploatacije, a počet će teći danom stupanja ugovora na snagu. Istražno razdoblje traje najdulje pet godina, a na zahtjev investitora može se produljiti najviše dva puta na razdoblje od jedne godine. Nadmetanje zahtjeva od ponuditelja baziranje ponuda na podjeli istražnog razdoblja na dvije istražne faze – prvu u trajanju od tri godine i drugu u trajanju od dvije godine.
Na području Dinarida do sada je snimljeno ukupno 545,98 km 2D seizmičkih podataka.
Istraživanje područja Dinarida, potaknuta i ohrabrena rasprostranjenim pojavama naftnih izdanaka i bituminoznih stijena, započela su pedesetih godina prošlog stoljeća.
Provođena su opsežna i značajna geološka kartiranja te detaljna mjerenja stratigrafskih profila. Geofizička mjerenja započela su gravimetrijskim mjerenjima četrdesetih godina i nastavila se u pedesetim. Prva istražna bušotina izrađena je 1959. godine, a nekoliko njih pokazalo je potencijal s pojavom nafte i plina. Sva istraživanja obavila je Ina.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Javna je tajna kako se Ina morala prijaviti za Dinaride jer im je tako uvjetovano dobijanje koncesija u Panonu. A Vermilionu npr. ništa nije uvjetovano Dinaridima a dobili su najbolje blokove u Panonu.
Uključite se u raspravu