Konačna dubina bušotine iznosi 1817 metara, a izrađena je u rujnu ove godine. Nakon izrade analize komercijalnosti otkrića, slijedi ishođenje eksploatacijskog polja te izgradnja priključnog plinovoda. INA planira bušotinu privesti proizvodnji do kraja 2028. godine spajanjem najprije najdubljeg B6 intervala.
„S obzirom na veliki značaj otkrića i važnost domaće proizvodnje plina za sigurnost opskrbe građana i gospodarstva, INA surađuje s Ministarstvom gospodarstva kako bi se ubrzale procedure izdavanja dozvola. Osim što će ovo otkriće značajno povećati sigurnost opskrbe Hrvatske plinom, država i lokalna zajednica ostvarit će dodatan prihod kroz podjelu proizvodnje, naplatu rudne rente i druge naknade koje će INA platiti kao investitor“, izjavio je Josip Bubnić, operativni direktor Istraživanja i proizvodnje nafte i plina u Ini.
Nakon otkrića plina na bušotini Veliki Rastovac-1, ovo je drugo otkriće plina na istražnom bloku Drava-03, kao dio intenzivnog istražnog ciklusa u Panonskom bazenu kojega je INA pokrenula prije četiri godine. INA je u proteklih pet godina u istraživanje i proizvodnju nafte i plina uložila oko 450 milijuna eura, a istražne aktivnosti na bloku Drava-03 završit će izradom pete istražne bušotine Veliki Rastovac–2 Duboka u siječnju 2025 godine.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu