Kaggle, platforma iza koje stoji Google, i koja ima više od 10 milijuna registriranih članova, okuplja inženjere, studente, kompanije te sve koje zanima umjetna inteligencija i podatkovna znanost. Platforma služi za dijeljenje znanja ali i kao poligon za brojna natjecanja iz područja strojnog učenja i umjetne inteligencije. Na jednom je takvom – Ice Cube – Neutrinos in Deep Ice – Andrija Miličević, asistent na Zavodu za osnove elektrotehnike i električka mjerenja zagrebačkog FER-a, osvojio zlatnu medalju. Ovom je pobjedom Miličević, objašnjavaju s FER-a, ispunio uvjete za dodjelu titule Kaggle Grandmaster u kategoriji natjecanja iz umjetne inteligencije jer je do sada osvojio ukupno 5 zlatnih medalja.
“Trenutno zauzima visoko 48. mjesto na sveukupnoj rang ljestvici od preko 200 000 aktivnih natjecatelja na samoj platformi, odnosno ušao je u top 1 posto svih natjecatelja”, ističu s FER-a.
Posljednju je zlatnu medalju Miličević osvojio na natjecanju čiji je cilj bio pomoći znanstvenicima koji rade u IceCube Neutrino Observatory da, kroz izradu prediktivnog modela smjera kretanja neutrino čestica, dobiju bolji uvid u ponašanje zvijezda, gamma zračenja i crnih rupa.
Rad Miličevića bio je najbolji u konkurenciji njih 812, a njime će dati doprinos radu Ice Cube neutrino opservatorija – prvoj ustanovi na svijetu koja je dizajnirana da promatra svemir iz dubine leda na Južnom polu. Naime, objašnjavaju s FER-a, ovaj impresivni detektor se sastoji od 5160 manjih detektora smrznutih na dubini od 1450 do 2450 metara, a vrijedan je 279 milijuna dolara.
Ova je nagrada za znanstvenika Miličevića važna i zato što brojna rješenja koja nastaju zahvaljujući platformi Kaggle vrlo često budu objavljena u prestižnim znanstvenim časopisima. “Tim Andrije Miličevića nedavno je objavio rezultate jednog takvog natjecanja u časopisu Nature Methods (Analysis of the Human Protein Atlas Weakly Supervised Single-Cell Classification competition) u suradnji s prof. Emmom Lundberg sa Sveučilišta Stanford, a sada je ostvario još značajniji uspjeh u samostalnoj kategoriji”, ističu s FER-a u objavi za medije.
Također, navode, osim izvrsnih rezultata u području umjetne inteligencije, Andrija je i primjer interdisciplinarnosti koji se nadaju više vidjeti u Hrvatskoj.
“Danas ovaj sjajan istraživač radi kao asistent na Zavodu za osnove elektrotehnike i električka mjerenja, a ima diplomu dva fakulteta – FER-a i Medicine. 2019. godine dobio je i dekanovu nagradu za najbolji znanstveni rad koji je kombinirao umjetnu inteligenciju i neuroznanost”, ističu.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu