Građevinska tvrtka Geotehnika inženjering, sve do krize lider na domaćem tržištu geotehničkih istražnih radova, pridružit će se tvrtkama koje su nakon uspješnog postupka predstečajne nagodbe – bankrotirale. Prije godinu dana njezina nagodba sklopljena na Trgovačkom sudu u Zagrebu – Stalna služba Karlovac, za vjerovnike je po novome nebitna.
No, stečaj je splet dvije okolnosti: nedostatka posla i nemogućnosti naplate potraživanja. Račun tvrtke je pod blokadom, koja je krenula čim je prošao dogovoreni jednogodišnji poček za plaćanje obveza. Kako nema zainteresiranog strateškog partnera, vlasnik je donio odluku o stečaju, što je krajnji čin kako se ne bi stvarali novi dugovi. O takvom potezu koji vodi ka neminovnom bankrotu preko Zagrebačke burze obavijestio je stopostotni vlasnik Instutut IGH. Pritom se pozvao na ispunjene uvjete po Stečajnom zakonu. No, Institut IGH, također tvrtka u predstečajnoj nagodbi, doznajemo, nije se u mogućnosti dalje baviti spašavanjem ove djelatnosti.
18milijuna
kuna iznosi kredit Zabe za koji je sudužnik Institut – IGH
Pored toga, Geotehnika Inženjering imala je čini se poseban peh da su njezini najveći vjerovnici uglavnom u predstečajnoj nagodbi, a neki i u stečaju. Željko Grzunov, član uprave Instituta IGH i predsjednik Nadzornog odbora Geotehanike Inženjering u telefonskom razgovoru za Poslovni dnevnik istaknuo je nedostak radnog kapitala i ugovorenih poslova kao ključne razloge koji su doveli do prijedloga za stečaj. Kako je pojasnio, u planu je bilo predviđeno da će ostvarivati prihode između 16 i 20 milijuna kuna, no tvrtka lani nije zaključila dostatnu količnu ugovora za servisiranje obveza, kako onih tekućih, tako i prema vjerovnicima predstečajne nagodbe. Kako svoje obveze nije mogla podmirivati, žiroračun je od kraja ožujka u privremenoj ali neprekidnoj blokadi, s time da je u travnju sjela ovrha bivših radnika za neisplaćene otpremnine s iznosom većim od 800 tisuća kuna.
Mogući stečajni ishod, pak, otvoreno je najavljen u izvješću o ispunjavaju obveza koje obuhvaća prvi kvartal 2015. godine, a podneseno je Fini u svibnju. Ukazujući na velike probleme u poslovanju zbog nastalih novih gubitaka, kao i u ispunjavanju nagodbe, istaknuta su tri razloga: značajan pad poslovne aktivnosti, kontinuirana tekuća nelikvidnost i nemogućnost isplate plaća. Pritom se tvrtka požalila da ne može naplatiti potraživanja od svojih kupaca, koji su završili u predstečajnoj, pa tako navode Konstruktor, Hidroelektru niskogradnja, Osijek Koteks i Tehnobeton Varaždin.
No, doznajemo da su najveća nenaplaćena potraživanja od Konstruktora, te jedne tvrtke koja je završila u stečaju, a da je od njih naplaćeno 2 milijuna eura, Geotehnika inženjering navodno ne bi išla u stečaj. Najveći gubitnici pojedinačno gledajući vjerovnike, uz vlasnika, su radnici i dobavljači. Najveći je vjerovnik pritom sam vlasnik budući da je Institut IGH sudužnik za kredit Zagrebačke banke u iznosu od 18 milijuna kuna. No, sudužništvo je regulirano njegovom predstečajnom nagodbom, a navodno ne predstavlja udarac za tekuće poslovanje. Zagrebačka banka je podržala predstečajnu nagodbu, no ima založno pravo na nekretninama u Velikoj Gorici (skladište i logistička baza).
Oprema koja je nabavljena u proteklih desetak godina nije sva pod zalogom, što otvara mogućnost da se dio radničnih tražbina namiri. Dobavljači će ostati čini se kratkih rukava u stečaju, a prema planu u sedam godina trebali su naplatiti 7 mil. kn. Tvrtka je nekad imala najjače reference, a zadnji velik posao bio je na Ban centru na projektu podzemne garaže, no to je bilo prije pet godina. Tržište na kojem je djelovala danas je svedeno na 10-ak milijuna eura poslova (jame za podzemne garaže), a na njemu djeluju tvrtke koje nemaju lošu prošlost u smislu nemogućnosti naplate potraživanja.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu