Idu u predstečaj, iako prodajom imovine vraćaju sve dugove

Autor: Marija Brnić, Suzana Varošanec , 13. listopad 2014. u 13:26
Ministar turizma Darko Lorencin, premijer Zoran Milanović i predstojnik DUUDI-ja Mladen Pejnović/Grgo Jelavić/PIXSELL

Vlada u predstečaj šalje svoju tvrtku koja upravlja sa sedam vrijednih turističkih objekata na četiri lokacije.

Club Adriatic prvi je slučaj na kojem se testira može li se tvrtka kad upadne u probleme njih riješiti na nov i specifičan način – ne otpisom i reprogramom dugova kroz predstečajnu nagodbu, nego prodajom imovine, u konkretnom slučaju i jedine nekretnine koju tvrtka trenutačno ima u svom vlasništvu.

Naime, prodajom nekretnine u cijelosti se može podmiriti glavnicu svima kojima duguje, što je u praksi predstečajnih postupaka čista znanstvena fantastika, pa se nameće pitanje čemu onda predstečaj. To više što je i sam plan restrukturiranja i podmirenja dugova prodajom nekretnine pripremljen još za stare uprave, no on nije uključivao predstečajnu nagodbu. Zbog niza razloga strši slučaj ove jedinstvene kompanije iz državnog portfelja, nastale 2001. s planom da se nekadašnje vojne nekretnine na atraktivnim lokacijama ožive i pripreme za prodaju. Naglasak je ovdje upravo na pripremi, i to za sedam objekata na četiri lokacije, u Selcu, Baškoj Vodi, Baškom Polju, te Perni na Orebiću. Problem je, pak, što država u više od 20 godina nije uspjela srediti imovinskopravne odnose, pa će za potrebe planiranog namirenja vjerovnika, prema prijedlogu novog predsjednika Uprave Igora Ursića, poslužiti Turističko naselje Baško Polje, jedina nekretnina upisana kao državna.

Čine je hotel Alem, depadansa i vila uz more, kamping prostor i uslužni objekati na plaži. Sve to na 28 hektara. Prodaja je nedavno oglašena, no u priči da tvrtka kani podmiriti 100 posto obveza upravo 'bode oči' što se jedan pozitivan primjer odrađuje u maniri privatizacije, a ne brze javne dražbe. Umjesto da se licitacijom brzo pobere novac za namirenje vjerovnika, od investitora se traži plan ulaganja, petogodišnji plan poslovanja, preuzimanje ili zbrinjavanje 55 radnika, a potreban je i revidirani izvještaj o poslovanju kandidata, koji moraju dokazati da već imaju portfelj od najmanje četiri zvjezdice i 400 kreveta. Da apsurd bude još veći, ono što se traži kod prodaje nekretnine Cluba Adriatic na liniji je zahtjeva koji su postojali u privatizaciji hotelijerskih državnih tvrtki u predstečaju, no s jednom velikom razlikom.

Ovdje se, naime, ne traži strateški partner u okviru predstečaja, već se prodaje nekretnina, a s tim 'detaljem' povezan je i niz atipičnih momenata. Uvjeti za predstečaj stečeni su početkom 2014., a prijedlog Fini podnešen krajem lipnja. Do otvaranja predstečaja koncem prošlog tjedna, ta je državna tvrtka uživala atipično dugo blagodat zaklona od ovrha. Tolerantnošću Fine tako je vjerojatno postala nacionalni rekorder po zastoju prisilne naplate obveza prije otvaranja predstečaja. Atipično je i što bi u slučaju uspješne prodaje nekretnine prije predstečaja, ovaj postupak zapravo postao praktički nepotreban, ali u tome je glavna kvaka. Baš se na toj prodaji i temelji predstečajni plan, a država se ovdje nalazi u dvostrukoj ulozi; 100-postotni je vlasnik, kao i 62-postotni vjerovnik i sad bez sigurnog investitora nema uspješnog predstečaja, slažu se svi pravni analitičari.

Odvjetnik Mićo Ljubenko ipak smatra da se moglo ići s primjenom modela javne dražbe. Pitanje je, kaže, je li u važnim postupcima, gdje trebaju brza i sigurna rješenja, primjereno davati uvjete s obvezama koje traju više godina i gdje je teško ocijeniti što bi bile sankcije ako se obveze ne ispune. Tim više što je doista riječ o vrijednoj nekretnini, koja po novoj procjeni PBZ Nekretnina vrijedi 234 milijuna kuna.Država, pak, planira s 15 posto diskonta postići cijenu od 204 milijuna kuna što je nekoliko puta više od dokapitalizacije velikih hotelijerskih tvrtki s predstečajnim nagodbama. Začuđujuće je i nelogično u ovoj priči i procjena da bi za razliku od 100-postotnog namirenja vjerovnika prodajom nekretnine u predstečajnom procesu u slučaju stečaja oni naplatili od 40 do 90 posto potraživanja.

No, kad aktualni tender i predstečajna nagodba uspiju, to ipak neće biti i kraj priče. Aktualni plan restrukturiranja predviđa investicijski zamah Cluba Adriatic u preostalim nekretninama kojima upravlja uz tražanje strateškog partnera. Nakon što isplate vjerovnike, prema planu bi preostalih 10-ak milijuna eura uložili u modernizaciju Hotela Hrvatska i Hotela Komodor. S druge strane u planu upravljanja državnom imovinom za 2015. ne spominju se nova državna ulaganja, već prodaja Cluba Adriatic. 

Zatečena Uprava

Predstečaj već odobren

Novi šef Uprave Ursić Fini je, pak, još početkom ljeta najavio pripremu za 1. krug prodaje Hotela Hrvatska u Baškoj Vodi, ali i za dio imovine koji nije u funkciji. U kojoj je, pak, fazi rješavanje pitanja vlasništva i uknjižbe države Ursić ne precizira. U pismenom odgovoru Poslovnom dnevniku kaže to je posao DORH-a. Iznenadilo nas je i da Ursić u petak poslijepodne još nije znao da je dan ranije formalno otvoren predstečajni postupak tvrtke koju vodi, već nam je poručio da će se to dogoditi koncem ovog tjedna.

Komentari (2)
Pogledajte sve

što je tu čudno? postojala je mogućnost da se posao napravi čisto, drugovi su to opazili i zamutili vodu, jer im je mutna voda prirodno stanište.

Zasto bi vratili dugove, ako ih mogu otpisati

New Report

Close