Što sve vozač mora imati u automobilu manje više svi znaju. To uključuje, na primjer, trokut upozorenja, kutiju prve pomoći – i također reflektirajući prsluk. Ali koliko reflektirajućih prsluka zapravo mora biti u vozilu? I koja je boja obvezna?
Reflektirajući prsluci obvezni su u Njemačkoj od 1. srpnja 2014.: svaki automobil, kamion i autobus mora imati barem jedan prsluk u vozilu. Nakon nezgode ili kvara, vozač bi ga trebao nositi čim izađe iz vozila. Ipak, preporučljivo je imati dovoljno prsluka za sve putnike kako bi se osigurala njihova sigurnost u hitnim slučajevima, prenosi Fenix Magazin.
Motociklisti su izričito izuzeti od obveze nošenja reflektirajućih prsluka. Ipak, stručnjaci iz stručne organizacije KÜS, primjerice, savjetuju da iz sigurnosnih razloga sa sobom ponesete prsluk – ili ga uopće nosite. I ako u inozemstvo putujete motociklom, trebali biste prethodno dobro provjeriti jer je u nekim zemljama reflektirajući prsluk za motocikliste obvezan.
Prsluk može biti različitih boja: crveno-narančasta, žuta ili narančasta – ali mora biti u skladu s DIN EN 471:2003+A1:2007 (izdanje ožujak 2008.) ili novijim EN ISO 20 471:2013, kako ističe njemački autoklub ADAC.
Inače, nema obveze nošenja prsluka – no autoklub to preporuča, osobito u slučaju nesreća i kvarova u mraku ili pri slaboj vidljivosti. Inače, u drugim europskim zemljama često je obrnuto: tamo su reflektirajući prsluci obvezni gotovo posvuda – ali u Njemačkoj je obično obvezno nositi prsluk u slučaju nesreće.
Prema naputku Dekre, posebno je važno držati reflektirajuće prsluke na dohvat ruke. Na primjer u pretincu za rukavice, ispod sjedala ili u bočnom pretincu na vratima. Ako ga morate tražiti u punom prtljažniku, izlažete se nepotrebnoj opasnosti. Stručnjaci također savjetuju da prsluk ne vješate preko sjedala: izlaganje sunčevoj svjetlosti može uzrokovati da boja s vremenom izblijedi.
Vozači koji u vozilu nemaju reflektirajući prsluk suočavaju se s kaznom od 15 eura. U slučaju kontrole, primjerice policije, sigurnosni prsluk potrebno je pokazati i predati na pregled.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu