Hrvatska je među šest zemalja članica koje su premašile granične vrijednosti Europske unije za sitne lebdeće čestice (PM2,5), pokazuje Izvješće o kvaliteti zraka za 2020. koje je u ponedjeljak objavila Europska agencija za okoliš (EEA). Te zemlje su: Bugarska, Češka, Hrvatska, Italija, Poljska i Rumunjska. Samo četiri europske zemlje —Estonija, Finska, Island i Irska —imale su koncentracije sitnih lebdećih čestica ispod strožih, preporučenih gornjih granica Svjetske zdravstvene organizacije (SZO).
U izvješću EEA navodi se da i dalje postoji razlika između zakonskih preporučenih gornjih granica kvalitete zraka u EU i preporučenih gornjih granica od strane SZO. To će pitanje Europska komisija rješavati ažuriranjem standarda EU u sklopu akcijskog plana za nultu stopu onečišćenja zraka. Nova analiza EEA temelji se na najnovijim službenim podacima o kvaliteti zraka iz više od 4000 mjernih postaja širom Europe u 2018. Prema procjeni EEA, izloženost sitnim lebdećim česticama uzrokovala je oko 417.000 slučajeva prerane smrti u 41 europskoj zemlji u 2018. No, ima i pozitivnih pokazatelja jer je zahvaljujući boljoj kvaliteti zraka tijekom 2018. prerano je umrlo oko 60.000 ljudi manje nego 2009. godine.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu