I EK traži da Hrvatska uvede sigurnosnu provjeru sudaca

Autor: Darko Bičak , 13. srpanj 2022. u 22:00
Foto: pixabay

U izvješću za Hrvatsku kaže se da je zaključen postupak imenovanja predsjednika Vrhovnog suda, što je u prošlogodišnjem izvješću istaknuto kao izazov.

Europska komisija je jučer u godišnjem izvješću o vladavini prava u Uniji preporučila Hrvatskoj da razmotri sustav sigurnosnih provjere sudaca, regulira lobiranje, poveća transparentnost državnog oglašavanja u medijima i riješi pitanje SLAPP tužbi protiv novinara. Komisija je objavila treće godišnje izvješće o vladavini prava koje uključuje pregled trendova u EU-u u cjelini i 27 članica od srpnja prošle godine. Ovogodišnje izvješće prvi put sadržava posebne preporuke za svaku državu članicu.

U izvješću za Hrvatsku kaže se da je zaključen postupak imenovanja predsjednika Vrhovnog suda, što je u prošlogodišnjem izvješću istaknuto kao izazov. Slijedom nalaza u prethodnim izvješćima o vladavini prava, pojačana je uloga Državnog sudbenog vijeća i Državnoodvjetničkog vijeća u postupku izbora sudaca i tužitelja, na što se Hrvatska obvezala u Nacionalnom planu za oporavak i otpornost. Navodi se da novi zakoni kojima se uvode redovite sigurnosne provjere sudaca i državnih odvjetnika od nacionalne sigurnosne agencije izaziva zabrinutost.

Stoga je jedna od preporuka da se ponovno razmotre periodične sigurnosne provjere sudaca i državnih odvjetnika kako bi se osigurao njihov integritet na temelju postojećih mehanizama i uzimajući u obzir europske standarde o neovisnosti pravosuđa i autonomije tužitelja te mišljenje Venecijanske komisije. Navodi se da su u tijeku kazneni i stegovni postupci protiv sudaca zbog navodne korupcije te da je razina percipirane neovisnosti pravosuđa i dalje vrlo niska. Zaključak EK je i da pretjerano dugo trajanje kaznenih postupaka i dalje podriva učinkovitost okvira za borbu protiv korupcije u našoj zemlji.

Komentirajte prvi

New Report

Close