Zagrebačko državno odvjetništvo također se žalilo na odluku o izručenju Josipa Perkovića Njemačkoj, ističući da je sud povrijedio zakon te pogrešno i nepotpuno utvrdio činjenično stanje kada je zaključio da u tom slučaju nije nastupila zastara kao apsolutna zapreka za predaju.
U priopćenju u kojem obavještavaju o žalbi na odluku za koju su se na sudu zalagali kao predstavnici Njemačke, državno odvjetništvo, nasuprot sudu, tvrdi da je prema hrvatskom pravu u tom slučaju nastupila zastara.
Pojašnjavaju da je ubojstvo emigranta Stjepana Đurekovića, zbog kojeg Njemačka traži Perkovićevo izručenje, počinjeno najkasnije 28. srpnja 1983. dakle, prije veljače 1991. kada je zbog izravne primjene novog hrvatskog Ustava ukinuta smrtna kazna i samim time isključena mogućnost njene zamjene kaznom zatvora u trajanju od dvadeset godina.
Uslijed toga, ističe tužiteljstvo, najveća kazna koju su sudovi mogli izreći počiniteljima nedjela za koje je ranije bila propisana smrtna kazna je zatvor od najviše petnaest godina.
Kako se temeljem Kaznenog zakona prema počinitelju, u slučaju ako se zakon izmijeni između počinjenja i donošenja pravomoćne presude, primjenjuje najblaži zakon u ovom slučaju mora se primijeniti zakon po kojem se mogla izreći kazna zatvora od petnaest godina.
"Iz navedenih razloga je relativna zastara kaznenog progona nastupila protekom roka od petnaest godina odnosno 29. srpnja 1998. i stoga je državno odvjetništvo bilo dužno radi pravilne primjene zakona podnijeti žalbu protiv rješenja Županijskog suda u Zagrebu", navodi se u priopćenju.
Slične stavove tužiteljstvo je iznijelo još i na sjednici izvanraspravnog vijeća koje je 9. siječnja odobrilo Perkovićevo izručenje. Tužiteljica Dunja Pavliček tada je istaknula da osim Njemačke zastupa i hrvatsko državno odvjetništvo koje smatra da je za Đurekovićevo ubojstvo nastupila zastara.
Na odluku o izručenju jučer se Vrhovnom sudu žalio i Perkovićev odvjetnik Anto Nobilo koji u žalbi tvrdi da je izvanraspravno vijeće zbog zastare moralo odbiti Perkovićevo izručenje, ali i da je tijelo pod predsjedanjem suca Ivana Turudića pogriješilo kada je odlučilo neispitivati tzv. dvostruku kažnjivost. Podsjetio i da je tužiteljstvo dva puta odbacilo prijave protiv Perkovića za Đurekovićevo ubojstvo, a uvjeren je i da njegov klijent u Njemačkoj ne bi imao pošteno suđenje, iako je ta država primjer vladavine prava.
Ako Vrhovni sud potvrdi Perkovićevo izručenje, Nobilo najavljuje podnošenje ustavne tužbe kojom će od najvišeg pravosudnog tijela zatražiti privremenu mjeru suspenzije izručenja.
Argumente o zastari Županijski je sud odbacio tvrdnjom da se kod zahtjeva za izručenjem ne ispituje tzv. dvostruka kažnjivost za 32 kaznena djela navedena u katalogu EUN-a, zbog čega nije niti ulazilo u utvrđivanje nastupa zastare.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Nobilo je primjer komunističkog odvjetnika gdje je sve namješteno i unaprijed dogovoreno. Za bilo kakav drugačiji pristup on jednostavno nije sposoban, drugim riječima jedno u ex YU može prodavati maglu jer je Zakon to dopustio.[emo_smijeh]
Banana zemlja, stvorena za lopove i ubojice.
Uključite se u raspravu