I da želimo primiti goste koji otkazuju putovanja u Grčku i Tunis, u špici sezone hrvatski hoteli nemaju ih gdje smjestiti

Autor: Marija Crnjak , 06. srpanj 2015. u 22:00
U špici sezone hrvatski su kapaciteti popunjeni/Duško Jarmaz/PIXSELL

U nastojanju da ne izgube klijente globalni turoperatori užurbano traže zamjenske destinacije, pojačan je interes i za Hrvatsku, no zbog manjka kapaciteta u sezoni teško je u nas očekivati veliku financijsku korist.

Teroristički napad u Tunisu i kriza u Grčkoj, koja je u nedjelju eskalirala rezultatima referenduma, izazvali su val otkaza turističkih aranžmana u te dvije zemlje, a globalni turoperatori u nastojanju da ne izgube klijente ovih dana užurbano traže destinacije koje će im ponuditi u zamjenu.

Pojačan interes vlada i za Hrvatsku, potvrdile su nam neke hotelske kompanije koje rade izravno s velikim europskim organizatorima putovanja, no zbog manjka kapaciteta u visokoj sezoni Hrvatska od toga teško može imati veliku financijsku korist, smatraju u sektoru. "Čim se dogodio pokolj u Tunisu, počeli su nas zvati za nove rezervacije čiji je broj na dnevnoj razini rastao neubičajeno brzo, što povezujemo sa situacijom u Tunisu. Naznake porasta rezervacija primjećujemo i dalje, što upućuje na to da organizatori putovanja dio svojih gostiju iz Grčke žele preusmjeriti na Hrvatsku. No, približavamo se vrhuncu turističke sezone, kad su naši kapaciteti popunjeni, pa nećemo moći udovoljiti brojnim željama", kažu nam u hrvatskim turističkim kompanijama koje posluju s velikim turoperatorima.

 

Žgomba

Grčka još ima šansu imati dobru turističku godinu, uz manji prihod

Upravo stoga što Hrvatska ima relativno malo kapaciteta u odnosu na svoje mediteranske konkurente, poput Španjolske, ali i Turske, Hrvatska u ovom trenutku neće puno profitirati od povlačenja turista iz Tunisa u većoj mjeri, ali i Grčke, čija nestabilnost nije baš atraktivna za putnike. "Sigurnost putovanja turistima je visoko na ljestvici prioriteta i stoga i Tunis i Grčka, svatko sa svojim potencijalnim prijetnjama sigurnosti, trenutno imaju problem koji će im sigurno nanijeti financijsku štetu, a tu im neće pomoći ni rezanje cijena. Nismo zamijetili da je zbog situacije u obje zemlje povećan broj čartera u Hrvatskoj jednostavno zato što mi u recimo Istri i ne bismo mogli primiti ni desetak zrakoplova u špici sezone, kad su naši kapaciteti puni. Znatno više prometa preusmjerit će se stoga prema Španjolskoj ili Turskoj, koje imaju znatno više smještajnih kapaciteta od Hrvatske. Našim hotelskim kućama ne isplati se, ni zbog eventualno viših cijena koje mogu dobiti zbog veće potražnje, otkazivati postojećim partnerima da bi ugovarali s drugima na kratki rok, jer situacija i u Tunisu, a još više u Grčkoj, može se vrlo brzo popraviti", kaže Boris Žgomba, vlasnik agencije Uniline i predsjednik Udruge hrvatskih putničkih agencija (UHPA).

Upravo zbog toga teško je prognozirati i hoće li se dio gostiju preusmjeriti u Hrvatsku potkraj rujna ili u listopadu, kad je popunjenost nešto slabija i ima više mjesta za nove rezervacije. "Ni danas iz Grčke ne odlaze oni gosti koji su već na odmoru, turisti na grčkim otocima ovu situaciju i ne osjete jer to su destinacije koje od turizma žive godinama i sve su tome podredili. Ovih dana možda vlada neizvjesnost zbog mogućnosti socijalnih nemira ili financijskog sloma, no već za koji tjedan, ako krenu pregovori, turizam će na krizu zaboraviti i Grčka još ima šansu imati dobru godinu, doduše uz manji prihod od turizma jer će dodatno snižavati cijene", kaže Žgomba. S druge strane, domaći hotelijeri zbog veće potražnje ove bi godine mogli povećati svoje cijene te prihode. Doduše, zbog prijetnji od terorizma i krize u Rusiji i turizam u Turskoj ove godine proživljava krizu, uz pad rezervacija i cijena, što bi toj zemlji prvi put od 2006. godine moglo donijeti stagnaciju ili pad turističkog prihoda, upozoravaju analitičari i predstavnici industrije u turskim medijima.  

Komentirajte prvi

New Report

Close