Domaće tržište rada i dalje je opterećeno velikim paradoksima. Ulazimo u Novu godinu s 236 tisuća službeno nezaposlenih osoba, ali neovisno o tome Vlada je poslodavcima dala zeleno svjetlo da angažiraju sedam tisuća stranih radnika. Škole i fakulteti i dalje prate neka svoja upisna pravila koja se u velikoj mjeri i dalje ne poklapaju s potrebama tržišta, piše Večernji list.
Treba nam manje novinara
Prema preporukama zagrebački bi fakulteti i Sveučilište, tako, trebali smanjiti broj upisanih studenata na politologiji, filozofiji, novinarstvu, tekstilno-tehnološkim fakultetima, grafici, agronomiji, prometu, veterini, ali i poslovnoj ekonomiji. Maturanti se ovog ljeta ne bi trebali upisivati ni na trogodišnje stručne studije za trenere, poslovnu ekonomiju ili javnu upravu. Lista četverogodišnjih srednjih škola još je veća.
'Analiza i prognoza potreba tržišta rada za pojedinim zvanjima provedena je na osnovi statističkih podataka i relativnih pokazatelja o zapošljavanju nezaposlenih osoba prema obrazovnom programu koji su završile, podataka o nedostatku radnika pojedinih zvanja dobivenih anketom poslodavaca te kvalitativnih dojmova savjetnika stečenih iskustvom posredovanja pri zapošljavanju,' objašnjavaju autori studije.
Preporuke o upisnim kvotama za 2017. godinu:
GRAD ZAGREB I ŽUPANIJA
Treba povećati broj:
– dvogodišnji ili trogodišnji srednjoškolski program
tesar
armirač
fasader
krovopokrivač i izolater
limar
sveučilišni studij:
medicina
matematika, nastavnički smjer
fizika i tehnika, nastavnički smjer
fizika, nastavnički smjer
fizika i kemija, nastavnički smjer
Treba smanjiti:
– trogodišnji srednjoškolski:
fotograf
tehnički crtač
frizer
– četverogodišnji srednjoškolski
veterinarski tehničar
tehničar PT prometa
tehničar za logistiku i špediciju
tehničar za mehatroniku
upravni referent
– stručni studij:
izobrazba trenera
poslovna ekonomija
javna uprava
– sveučilišni studij:
politologija
filozofija
novinarstvo
tekstilni i modni dizajn
grafička tehnologija
Cijeli popis pročitajte ovdje.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu