Hrvatska udruga bolničkih liječnika (HUBOL) i Hrvatski liječnički sindikat (HLS) zatražili su od Ministarstva zdravlja da hitno ispravi nepravilnosti prilikom isplate naknada plaća liječnicima za godišnje odmore jer će u suprotnom pokrenuti brojne sudske sporove.
"Ovisno o trajanju godišnjeg odmora i broju prekovremenih sati u tri mjeseca koja su prethodila godišnjem odmoru, liječnici zaposleni u državnim bolnicama oštećeni su u neto iznosu između 1000 i 3.500 kuna, izjavio je Hini tajnik HUBOL-a Krešimir Luetić dodavši da su im se požalili brojni članovi udruge iz većine hrvatskih bolnica.
HUBOL stoga poziva ministra zdravlja Sinišu Vargu da "prekine protuzakonit način obračunavanja naknade za godišnji odmor, utvrdi odgovornost onih koji su to naložili i u najkraćem mogućem roku oštećenima isplati uskraćeni iznos naknada.
Po tumačenju HUBOL-a, naknade za godišnje odmore pogrešno su isplaćivane na temelju vrijednosti prosječne satnice ostvarene u zadnja tri mjeseca, a ne na temelju ukupnih primanja.
Naime, po čl. 81. Zakona o radu, za vrijeme korištenja godišnjeg odmora radnik ima pravo na naknadu plaće najmanje u visini njegove prosječne mjesečne plaće u prethodna tri mjeseca (uračunavajući sva primanja u novcu i naravi koja predstavljaju naknadu za rad).
Nepravilnosti u isplatama naknada liječnicima nisu novost, već su praksa još od kolovoza 2012. godine, tvrde u udruzi dodajući da zastara potraživanja na osnovi radnih prava nastupa nakon tri godine, pa se još uvijek mogu podići tužbe za pogrešan obračun godišnjeg odmora u 2012.
Podnošenje kolektivnih tužbi vjerojatno bi uzrokovalo vrlo visoke troškove za poslodavce, a to su bolničke ustanove, jer bi uskraćeni iznos naknade za
godišnji odmor morao biti uvećan za sudske i odvjetničke troškove, te troškove kamata, upozorava HUBOL.
I HLS je prošlog utorka na sastanku u Ministarstvu zdravlja upozorio na nepravilnosti u isplati naknada plaća za godišnje odmore, ali i za bolovanja do 42 dana. Ako se to hitno ne ispravi, sindikat također najavljuje sudske tužbe.
Upitani za komentar, u Ministarstvu zdravlja kažu da su plaće za srpanj isplaćene prema Zakonu o radu i važećem kolektivnom ugovoru. Za eventualne nepravilnosti odgovornost pak prebacuju na centarlizirani obračun plaća, tzv. COP.
Gdje bude utvrđeno da je bilo nepravilnosti, razlike će biti isplaćene u najskorijem roku, uključujući i one iz prethodnih godina, poručuju iz Ministarstva.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.miami ,
opet nisi uzela terapiju.
Ljekove moraš uzimati redovno.
Može mi netko reći…o kakvim naknadama za godišnje odmore je riječ???
O regresu….? Pa, sto mu gromova..2/3 Hrvatske ne prima plaće na vrijeme, a kamoli da imaju novaca za dobiti regres !
Naravno da nije tako. Nije riječ o nezasitnosti nego o poštivanju zakona, kolektivnih ugovora i mišljenja povjerenstva za tumačenje kolektivnog ugovora…
Pravila su jasna ali ih se ne poštuje nego se radi kako se kome svidi.
Ovoga puta liječnici nisu u pravu…računa se prosjek osnovne plaće i tako se i evidentira. Znači, sve dodatne naknade nisu osnovna plaća, jer po lječnicima ispada da bi dva puta bili plaćeni za npr. prekovremeno. Prvi puta dok su radili, a drugi puta preko plaćenog godišnjeg odmora. Nezasitost nekada nema granica…
Uključite se u raspravu