Hrvatskom zdravstvu je na raspolaganju oko 235 milijuna eura iz strukturnih fondova Europske unije u razdoblju do 2020. godine. Tim novcem omogućit ćemo trajno skraćivanje listi čekanja, smanjiti smrtnost hrvatskih pacijenata od kroničnih nezaraznih bolesti i povećati financijsku učinkovitost upravljanja hrvatskim zdravstvom“ otkrio je danas na konferenciji za novinare ministar zdravlja Siniša Varga.
Riječ je o bespovratnim sredstvima koja će se koristiti su za unaprjeđenje primarne zdravstvene zaštite, razvoj dnevnih bolnica i dnevnih kirurgija, razvoj hitne medicine, izgradnju i uređenje bolničke infrastrukture, programe osposobljavanja zdravstvenih djelatnika te za preventivne programe i programe promicanja javnog zdravlja. Uz to je na raspolaganju i 50 milijuna eura namijenjenih poboljšanju energetske učinkovitosti zdravstvenih objekata.
„Dodajući našem zdravstvenom sustavu ove novce, uspjet ćemo postići ono što ne bismo mogli s našim tekućim sredstvima koja su premala“, rekla je ravnateljica Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje Tatjana Trupec Prenđa i dodala kako je u protekle tri godine uloženo puno napora da bismo danas došli ovdje i pričali o ovim programima.
Miljenko Bura, pomoćnik ministra zdravlja i voditelj Zavoda za zdravstvene usluge u turizmu najavio je četiri velika projekta vrijedna ukupno oko 35 milijuna eura, koja su usmjerena na zaštitu ranjivih skupina. To su Odjel za palijativnu skrb varaždinske bolnice u Novom Marofu, Zavod za forenzičnu psihijatriju Klinike za psihijatriju Vrapče, Klinika za dječje bolesti Zagreb te Spinalni centar u Specijalnoj bolnici za medicinsku rehabilitaciju u Varaždinskim toplicama.
U planu je uređenje i opremanje četiri nova objedinjena hitna bolnička prijema, sveukupno vrijedna 26,5 milijuna eura i to u Splitu, Sisku, Dubrovniku i Zagrebu.
Za primarnu zdravstvenu zaštitu predviđeno je 18,5 milijuna eura, a tim će se sredstvima osigurati bolja opremljenost ordinacija kako bi se dio dijagnostike mogao rješavati na razini primarne zdravstvene zaštite, čime će se dodatno rasteretiti bolnički sustav. Za uređenje i opremanje dnevnih bolnica i dnevnih kirurgija predviđeno je 70 milijuna.
S 35 milijuna eura poticat će se razvoj kadrova i deficitarnih specijalizacija u nerazvijenim područjima kroz stipendije i pokrivanje životnih troškova zdravstvenog osoblja. Ovime se želi s jedne strane omogućiti liječnicima osobni i profesionalni razvoj kako bi se zaustavio njihov odlazak iz Hrvatske, a s druge strane povećati dostupnost zdravstvene zaštite za građane u nerazvijenim, ruralnim dijelovima zemlje.
Za E-zdravlje raspoloživo je 40 milijuna eura.
„Mi smo po pitanju informatičke povezanosti na devetom mjestu među zemljama Europske unije, ali ovime ćemo sustav dodatno unaprijediti i postići ono čemu težimo, a to je da smo među prve tri zemlje, istaknula je Prenđa Trupec. S 15 milijuna eura financirat će se preventivni programi i programi usmjereni na stvaranje zdravih životnih navika svih generacija što će nas učinit zdravijima i produktivnijima.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu