Hrvatski znanstvenici iz tvrtke Genos predvodili su međunarodni konzorcij koji je došao do značajnog otkrića koje otvara novo područje za razvoj lijekova i dijagnostike autoimunih bolesti i tumora.
Rad je objavljen u PloS Genetics, jednom od najuglednijih svjetskih časopisa na području genetike pod naslovom "Loci Associated with N-Glycosylation of Human Immunoglobulin G Show Pleiotropy with Autoimmune Diseases and Haematological Cancers", izvijestili su danas iz Genosa.
U navedenom radu otkrivena je mreža od 16 gena koji kontroliraju glikozilaciju imunoglobulina. Ti su geni važni za razumijevanje velikog broja autoimunih bolesti i tumora, što upućuje na značaj glikozilacije imunoglobulina u razvoju ovih bolesti te otvara novo područje za razvoj dijagnostike i novih lijekova.
Istraživanje je provedeno u sklopu velikog međunarodnog konzorcija u koji su bili uključene akademske institucije iz Škotske, Irske, Nizozemske, Engleske, SAD-a, Kine, Australije, Švedske i Rusije, no cjelokupna analiza glikozilacije imunoglobulina koja je bila osnova za istraživanje provedena je u zagrebačkom laboratoriju Genos.
Europska komisija do sada je znanstvenicima iz Genosa odobrila četiri FP7 projekta.
Genos je na prošlogodišnjim Danima inovacija u Parizu izabran među finaliste za prestižnu nagradu European Universal Biotech Innovation Prize za otkriće biomarkera za oblik dijabetesa koji se naziva MODY.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Genos? Lauc? Komicno
Uključite se u raspravu