Hrvatski ured za osiguranje i njegove članice kao inicijatori projekta „Financijska pismenost u Republici Hrvatskoj“ svjesni važnosti financijskog obrazovanja svojim aktivnostima nastoje doprinijeti osposobljavanju svih dobnih skupina građana u donošenju odluka vezanih uz osiguranje. Zato kontinuirano provode niz aktivnosti među kojima su predavanja za srednjoškolce i studente, te izdavanje brošure namijenjene mladima s kratkim pregledom osiguranja koja bi trebala mladim ljudima pomoći u planiranju njihove sigurne budućnosti. Usto provode i aktivnosti u okviru obilježavanja Svjetskog i Europskog tjedna novca, te Tjedna otvorenih vrata HUO-a i društava za osiguranje.
Nastavno na prijedlog "Nacionalnog strateškog okvira financijske pismenosti potrošača za razdoblje od 2015. do 2020. godine“, koji je objavilo Ministarstvo financija RH i za koji je dovršena javna rasprava, Hrvatski ured za osiguranje uputio je ovih dana ministarstvu nekoliko dodatnih prijedloga za izradu i provedbu akcijskog plana unaprjeđenja financijske pismenosti i naglasio svoju spremnost na daljnju suradnju u provedbi ove inicijative i doprinosu višoj razini financijske pismenosti potrošača u Hrvatskoj.
Viša razina financijske pismenosti korisna je za sve sudionike financijskog tržišta, od potrošača, do samih financijskih institucija, a posljedično i države kroz višu razinu socijalne sigurnosti, odgovornosti i informiranosti kod korištenja financijskih proizvoda. Stoga Hrvatski ured za osiguranje smatra kako bi bilo dobro, pored ankete o financijskoj pismenosti stanovništva provesti i analizu postojećeg stanja i zastupljenosti financijskog obrazovanja te identificirati probleme koji su povezani s financijskim obrazovanjem na različitim razinama obrazovnog sustava. Također, potrebno je izraditi i analizu dobrih primjera provođenja financijskog obrazovanja u zemljama Europske unije i zemljama OECD-a te uključiti moguća iskustva dobre prakse u naš model financijskog obrazovanja i povećanja financijske pismenosti. Također, smatra HUO, nužno je jasnije naglasiti ulogu udruženja različitih financijskih institucija i potrošačkih udruga u procesu kontinuiranog provođenja financijske pismenosti i doprinosu veće informiranosti potrošača o karakteristikama financijskih potreba i proizvoda.
Sukladno iskustvima zemalja članica EU i OECD-a, prije razrade detaljnih akcijskih i provedbenih planova, HUO predlaže da se, nakon provedbe ankete o financijskoj pismenosti stanovništva, izradi i dokument „Program financijskog obrazovanja u RH“ koji bi sadržavao okvir, analizu stanja i problema, sustav financijskog obrazovanja, konkretne mjere, nositelje i ciljeve.
"Financijska edukacija omogućuje pojedincu da unaprijedi svoje razumijevanje financijskih proizvoda i pojmova. Što znači biti svjestan financijskih rizika i mogućnosti, prikupiti potrebne informacije te donositi odluke o izboru financijskih usluga po mjeri osobnih potreba. Iznimno je važno podizanje svijesti o riziku: rizik oštećenja zdravlja, imovine, rizik od nezgode, važnost osiguranja života te podizanje svijesti o drugim rizicima. Važno je da ta svijest zaživi među mladima te da budu upoznati da osiguranje nudi upravljanje tim rizicima i mogućnost rješavanja mnogih životnih problema. Zajednički nam je cilj u idućih 5 do 10 godina imati financijski osviještene građane koji će znati prepoznati i koristiti financijske proizvode, koji će nas poticati da kreiramo proizvode primjerene njima i njihovim potrebama,“ ističe Hrvoje Pauković, direktor Hrvatskog ureda za osiguranje.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu